Przejdź do treści

Genialne sposoby na zakwasy, które warto znać

Zakwasy stanowią zmorę sportowców oraz osób rekreacyjnie uprawiających fitness. Pojawiają się najczęściej po przerwie w ćwiczeniach lub jeśli w danym dniu ćwiczysz inną grupę mięśni. Kiedy za mocno ćwiczyliśmy mięśnie brzucha, na drugi dzień nawet nie można się śmiać! Po forsownych pompkach, następnego dnia nie możesz podnieść rąk do góry. Niestety intensywny trening może sprawić, że przez kilka dni będziemy poruszać się niezbyt sprawnie, z wysiłkiem i bólem, a wejście po schodach będzie sprawiało dużą trudność. Nie dość, że boli to jeszcze czujesz się jak wiekowy staruszek.

Nie trać jednak nadziei. Istnieje skuteczny sposób na zakwasy, który warto znać. Dzięki tym sposobom wypróbowanym przez wielu sportowców, szybciej wrócisz do formy, a ból ustąpi.

Jak zwalczyć zakwasy

Jak rozróżnić zakwasy

Ból po treningu to nie zawsze zwykłe zakwasy. Może być spowodowany nadwyrężeniem mięśni. Przyczynę bólu często trudno odróżnić. Warto jednak przyjrzeć się sobie i przekonać się, czy na pewno cierpimy na zakwasy. Zakwasy mogą nas zniechęcić do ćwiczeń następnego dnia. Jednak nie stanowią przeciwwskazania do ćwiczeń. Przeciwnie ćwiczenia mogą zmniejszyć dolegliwości. Natomiast w przypadku naciągnięcia mięśnia, należy odpocząć, gdyż dalsze ćwiczenia mogą prowadzić do kontuzji. Dlatego też należy sprawdzić swoje dolegliwości. Jeśli ból występuje równo po obu stronach, to są z całą pewnością zakwasy. Jeśli natomiast odczuwasz ciągnięcie i sztywność mięśnia, może to oznaczać naciągnięcie mięśnia.

Zakwasy – co to jest

Do niedawna istniało przekonanie, że zakwasy wynikają z nadmiaru kwasu mlekowego w mięśniach. Według najnowszych badań zakwasy to opóźniona bolesność mięśni (DOMS). W czasie treningu powstają mikrouszkodzenia mięśni, które najczęściej powstają na skutek skurczu mięśnia niezgodnego z kierunkiem ruchu. Natomiast ból występujący jakiś czas po treningu jest spowodowany przez procesy naprawcze organizmu, które polegają na naprawianiu uszkodzonych tkanek.

Najlepszy sposób na zakwasy

Mocne zakwasy można złagodzić korzystając z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które dostępne są w postaci tabletek lub maści. Są to preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Leki te powinny poradzić sobie z bólem, który utrudnia ci poruszanie się. Pamiętaj, aby przed użyciem leku dokładnie przeczytać dostarczoną ulotkę i dawkować lek zgodnie ze wskazaniami na ulotce.

Dobrym sposobem na zakwasy jest sauna lub naprzemienny zimny i gorący prysznic. Ciepło jest dobre na zakwasy i łagodzi objawy bólowe. Dlatego specjaliści w tej dziedzinie zalecają wizytę w saunie lub gorące kąpiele. Natomiast sportowcy i osoby ćwiczące regularnie stosują masowanie wodą. Aby złagodzić ból spowodowany zakwasami na przemian spryskuj bolące miejsce zimną i ciepłą wodą, wykonując słuchawką prysznica ruchy masujące. To naprawdę pomaga i metodę tę wypróbowało wielu sportowców.

Kolejny dobry i wypróbowany sposób to ćwiczenia rollowania przy pomocy specjalnych wałków do ćwiczeń. Rollowanie przyspiesza regenerację tkanek. Roller można nabyć w wielu sklepach dla sportowców. Jeśli go nie masz, możesz energicznie rozmasować bolące miejsce.

Wbrew pozorom zakwasy można złagodzić przy pomocy ruchu. Najlepsze są ćwiczenia wytrzymałościowe wykonywane przy średnim tętnie (50-70 proc. tętna maksymalnego). Na zakwasy w nogach najlepiej sprawdza się trucht.

Warto wiedzieć czego nie robić jeśli mamy zakwasy, aby nie pogorszyć stanu naszych mięśni. Przede wszystkim nie należy stosować zimnych okładów ani lodu. Zimno zmniejsza ból, ale wtedy nie będziemy oszczędzać bolących mięśni. Ważne jest, aby na drugi dzień nie powtarzać tych samych ćwiczeń, które spowodowały zakwasy. Gdy mamy zakwasy nie należy trenować zbyt intensywnie. Lepiej dać mięśniom trochę odpocząć i trenować z mniejszą intensywnością. Ważne jest również, aby przy zakwasach nie wykonywać ćwiczeń rozciągających. Intensywne rozciąganie może opóźnić regenerację mięśni dotkniętych zakwasami, a nawet doprowadzić do kontuzji.


Szukasz produktu na odchudzanie? Świetnie, bowiem przedstawiamy jeden z najpopularniejszych suplementów na odchudzanie w ostatnich latach, który dostępny jest w atrakcyjnej ofercie rabatowej. Kapsułki na odchudzanie SlimBerry to jedne z najczęściej kupowanych suplementów w 2018 roku. Zastosowane w nim składniki bogate są w witaminy i wiele innych właściwości. Kliknij w poniższy przycisk by przejść do strony z ofertą.

Opinie SlimBerry i recenzja blogerki

Oferta dostępna do dnia: 13.04.2024


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *