Przejdź do treści

Oxymetholon

Oxymetholon uważany jest za najsilniejszy doustny steryd anaboliczno-androgenny. Znany wśród kulturystów ze swego ogromnego potencjału anabolicznego i równie silnych działań ubocznych. Zbliżony swoją budową do testosteronu , produkowany od 1960 i sprzedawany w formie tabletek po 50 mg. W medycynie pomimo działań ubocznych bywa stosowany do dziś. Wskazania do stosowania oxymetholonu są podobne jak w przypadku innych pochodnych testosteronu. Chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na jedno z zastosowań medycznych oxymetholonu. Jest on jedynym doustnym sterydem anabolicznym stosowanym w leczeniu anemii. Anemia możę być spowodowana różnymi przyczynami: AIDS, rak, przewlekłe choroby nerek, anemia aplastyczna. Oxymetholon bezpośrednio stymuluje wytwarzanie w nerkach erytropoetyny, która jest odpowiedzialna za powstawanie czerwonych krwinek w szpiku.

Anadrol- jedna z form oxymetholonu w 1991 roku został wycofany z rynku. Przyczyną było nadużywanie tego środka w celach poza medycznych. Obecnie oxymetholon jest dostępny na amerykańskim rynku , ale znajduje się w spisie leków którymi obrót podlega kontroli , a lekarz wypisujący ten lek w innych celach niż lecznicze może stracić prawo wykonywania zawodu. Powikłaniami stosowania oxymetholonu mogą być peliosis hepatis , rak wywodzący się z hepatocytów , zaburzenia stosunku HDL do LDL w surowicy krwi z czym wiąże się większa skłonność do powstawania miażdżycy tętnic, a także dyselektrolitemia. Zaburzenia w proporcji stężenia jonów K+, Na +, Ca 2+ Mg 2+ mogą prowadzić przy jednoczesnym stosowaniu innych farmaceutyków np. diuretyków do groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca. Przeciwskazaniem do stosowania oxymetholonu są rak prostaty , rak sutka u kobiet i mężczyzn, hiperkalcemia, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze, choroby degeneracyjne i zapalne wątroby. Działaniami ubocznymi w czasie stosowania oxymetholonu mogą być nudności, wymioty, osłabienie, uderzenia gorąca do głowy, biegunka. Aby zwiększyć wchłanianie i dystrybucję oxymetholonu w organizmie powinen być przyjmowany łącznie z posiłkami. Rozsądne i często praktykowane przez kulturystów jest przyjmowanie go 3 razy dziennie , przy czym nie ma sensu stosowanie oxymetholonu w gigantycznych dawkach jak to się dzieje często w przypadku innych doustnych sterydów anabolicznych. Po pierwsze ze względu na działania uboczne, po drugie wysoką cenę preparatów , po trzecie gdyż jest to nie potrzebne , oxymetholon daje rewelacyjne efekty już w ilości 3 tabletek dziennie.

Oxymetholon jak już wspominałem uważany jest za najsilniejszy steryd „masy mięsniowej”. Stosowany sam , bez łączenia z innymi anabolikami, może dawać przyrost masy rzędu 10 kg w ciągu 3 tygodni stosowania. Nie zaleca się stosowania go w cyklu dłuższym niż przez 4 tygodnie , gdyż średnio po tym okresie stosowania nie będzie już powodował istotnego wzrostu mięśniowej masy ciała. Zwykle po 4-6 tygodniach stosowania kulturyści zmieniają przyjmowany steryd , aby nadal aby nadal obserwować progres w postaci przyrostu masy. Często jest to doustny dianabol, stanozolol, deca-durabolin , clenbuterol. Masa mięśniowa zrobiona błyskawicznie na oxymetholonie równie szybko znika po jego odstawieniu. Często konieczne bywa pod koniec cyklu stosowanie antyestrogenów w związku z tym , że steryd ten szczególnie łatwo do nich konwertuje. Ale także łatwo aromatyzuje do dihydrotestosteronu (DHT) , co może nasilać łysienie u osób , które mają do niego skłonność. Oxymetholon skutecznie blokuje podwzgórze i przysadkę, stąd kolejny problem , na który należy zwrócić uwagę , w celu odblokowania jąder, by mogły produkować własny testosteron kulturyści stosują clomifen i HCG.

Jeżeli chodzi o łączenie oxymetholonu z innymi sterydami anabolicznymi to najbardziej popularne są połączenia z estrami testosteronu , nandrolonem. , Winstrolem. Stosowany z testosteronem daje szczególnie silnie wyrażone działania uboczne , a szybko osiągnięta masa ciała prowadzi do bólów kręgosłupa lędźwiowego , bóli stawów, bolesnych skurczów mięśni, nadciśnienia tętniczego. Jak wszystkie doustne sterydy anaboliczne oxymetholone jest alkilowany w pozycji 17- alfa .Wiąże się z tym jego wysoka hepatotoksyczność. Jeżeli któryś z kulturystów mówi o posterydowych uszkodzeniach wątroby to może to być z całą pewnością kojarzone z oxymetholonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *