Przejdź do treści

Methylotestosteron

Jest jednym z najstarszych, produkowanych nadal doustnych sterydów anabolicznych. Methylotestosteron jest produkowany w wielu krajach na całym świecie w różnych formach ( tabletki , kapsułki), a w Polsce był do niedawna dostępny w formie preparatu pod nazwą Mesteron w tabletkach (lingwetkach do przyjmowania podjęzykowego) po 10 mg . Przyjmowanie podjęzykowe ma na celu szybsze wchłonięcie preparatu .

Methylotestosteron przyjęty jednorazowo w ilości 20-40 mg daje wyraźne działanie już po ok. 1 godzinie. Dlatego często przyjmowany jest przez kulturystów , piłkarzy, bokserów oraz przedstawicieli innych sportów walki w celu zwiększenia motywacji do ciężkiego i wyczerpującego treningu , poprawienia samopoczucia oraz w celu zwiększenia agresji. Methylotestosteron nie ma większego zastosowania w kulturystyce. Z powodu silnych działań ubocznych androgennych i właściwości hepatotoksycznych- powoduje znaczny wzrost wartości wskażników wątrobowych (transaminaz). Wiele źródeł podaje , że jako 17 -alfa-metylo pochodna testosteronu przyjmowany przez dłuższy czas i w większych ilościach szczególnie łatwo może powodować toksyczne , polekowe uszkodzenie wątroby pod postacią zmian naczyniowych , Peliosis hepatis, wewnątrzwątrobowej cholestazy, gruczolaka wątroby, a nawet raka wątroby wywodzącego się z hepatocytów, czyli komórek wątrobowych. Hepatotoksyczność idzie w parze z przewagą właściwości androgennych przy stosunkowo słabych – interesujących kulturystów anabolicznych. Z innych działań ubocznych zaznaczona jest retencja wody oraz niektórych soli mineralnych, szczególnie zatrzymywane są jony Na + i Cl – dłużej przyjmowany może prowadzić do nadciśnienia tętniczego , a przekształcany do dihydrotestosteronu ( DHT ) do wypadania włosów i do zmian zapalnych skóry . Łatwa konwersja do estrogenów do ginekomastii., a przewaga działań androgennych do wirylizacji u kobiet.

Niekorzystna w przypadku metylotestosteronu jest również jego wykrywalność w moczu przez 3-4 tygodni po zaprzestaniu jego przyjmowania. Ma to szczególne implikacje dla zawodników biorących udział w zawodach, na których przeprowadzane są testy antydopingowe . Jedną z niewielu zalet metylotestosteronu jest to , że może dawać niewielki wzrost siły i to, że jest chyba najtańszym sterydem anabolicznym. Kiedyś gdy nie potrafiono jeszcze syntetyzować innych pochodnych testosteronu był wykorzystywany przez lekarzy m.in. w leczeniu impotencji spowodowanej niedoborem własnego testosteronu w organizmie , a także w pierwotnych i wtórnych zespołach hipogonadyzmu. Preparat metylotestosteronu został niedawno wycofany z polskich aptek . Jego cena wynosiła około 3 złote za opakowanie 20 tabletek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *