Przejdź do treści

HCG

HCG lub inaczej – gonadotropina kosmówkowa jest glikoproteinowym hormonem nie należącym do grupy sterydów anabolicznych ze względu na swą odmienną budowę chemiczną. HCG jest hormonem wytwarzanym przez łożysko ciężarnej kobiety w celu podtrzymania dalszego wzrostu rozwijającego się płodu. Przez ok.2 miesiące zapewnia produkcję estrogenów i progesteronu przez ciałko żółte. Niezmetabolizowany hormon jest usuwany przez ciężarną kobietę razem z moczem. HCG , które znalazło zastosowanie w medycynie jest otrzymywane na większą skalę właśnie z moczu ciężarnych kobiet . W drodze przemiany technologicznej otrzymuje się biały proszek , który jest pakowany w fiolki i łącznie z rozpuszczalnikiem sprzedawany jako gotowy produkt .

HCG jest przepisywane przez lekarzy , do podawania w formie zastrzyków domięśniowych. Krystaliczny proszek powinien być przechowywany w lodówce tzn. w temp. ok. 5 stopni C Różnica między HCG , a estrowymi formami testosteronu do podawania domięśniowego polega na różnicy podłoża , w którym jest rozpuszczona substancja czynna. W przypadku estrów testosteronu jest to podłoże olejowe – dlatego do wstrzyknięć domięśniowych stosowana jest grubsza igła ( najczęściej 8 lub 9 ) podczas gdy HCG jest na podłożu wodnym , więc do wstrzyknięcia domięśniowego wystarczy igła 4 lub 5 przez co zastrzyk jest zdecydowanie mniej bolesny. HCG stosowane jest w medycynie szczególnie u kobiet , które mają problemy z zajściem w ciążę. Gonadotropina indukuje owulację w przypadku niepłodności związanej z jej brakiem lub w przypadku zaburzeń dojrzewania pęcherzyków. Stosowana również w niedomodze ciałka żółtego u ciężarnych . W poronieniach nawykowych , w opóźnionym dojrzewaniu u kobiet , w zaburzeniach miesiączkowania i w impotencji. Ponieważ biologiczna aktywność HCG przypomina działanie LH- hormonu naturalnie wytwarzanego przez przysadkę mózgową HCG znalazło zastosowanie w leczeniu także u mężczyzn. Stosowane jest m.in. w leczeniu niepłodności i w opóźnionym dojrzewaniu u chłopców. W przypadku cryptorchismu tzn. niezstąpienia jądra stosowana przed leczeniem operacyjnym lub jako jedyna metoda w leczeniu tej choroby. U mężczyzn stosowana w hipogonadyzmie hipogonadotropowym , w zaburzeniach popędu seksualnego u mężczyzn. Dawkowanie jest bardzo zróżnicowane zależnie od wieku pacjenta , wagi ciała, ew. czynników obciążających , płci ,współistniejących chorób , przyjmowania innych leków – szczególnie preparatów hormonalnych, średnio od 500 j.m. do 5000 j.m. tygodniowo. Należy pamiętać , że odstępy czasu między kolejnymi podaniami są także osobniczo zróżnicowane. Jak to już zostało wspomniane HCG posiada działanie zbliżone do działania LH , a także w niewielkim stopniu działanie FSH . Dla kulturystów szczególnie atrakcyjna jest ta pierwsza z wymienionych właściwości . HCG tak jak naturalny LH powoduje wyrzut testosteronu przez komórki Leydiga w jądrach. Ma to szczególnie znaczenie pod koniec cyklu z użyciem sterydów anabolicznych wtedy gdy wytwarzanie własnego testosteronu jest zahamowane. HCG podane zdrowemu mężczyźnie , który nie stosował sterydów anabolicznych powoduje wyrzut testosteronu przez jądra już w ok. 1 godzinę po podaniu , a podniesiony poziom testosteronu we krwi może utrzymywać się przez 3-4 dni.

HCG najczęściej stosowany jest przez kulturystów po zakończeniu cyklu przyjmowany w iniekcjach domięśniowych jeden raz na ok. 4 dni . Czasami jest również przyjmowany w środku cyklu aby pobudzić komórki jąder , zapobiegając ich atrofii ( zanikowi ) , a przy okazji stymulując wytwarzanie testosteronu . Aby zapobiec atrofii jąder w środku cyklu wystarczy stosowanie 2000 j.m. tygodniowo. Po zakończeniu cyklu w celu utrzymania podwyższonego stężenia testosteronu we krwi kulturyści stosują od 4000 j.m. do 8000 j.m. HCG tygodniowo w 2 dawkach podzielonych przez okres 2-4 tygodni lub do rozpoczęcia następnego cyklu nie przekraczając jednak okresu 4 tygodni. Samo stosowanie HCG nie wystarczy do przywrócenia równowagi w zaburzonym układzie podwzgórze – przysadka – jądra. HCG pobudza tylko jądra natomiast podwzgórze i przysadka są nadal zablokowane. Dlatego kulturyści łącznie z HCG często stosują cytrynian clomifenu , który pobudza podwzgórze do wytwarzania LH ( np .1 tabletka dziennie przez 2 tygodnie) . Równie często łącznie z HCG i clomifenem może być stosowany clenbuterol , który przedłuża fazę anaboliczną po skończonym cyklu sterydowym. HCG posiada podobne działania uboczne jak sterydy anaboliczne tzn. może powodować ginekomastię, obrzęki , trądzik , odkładanie tkanki tłuszczowej. Cena czarnorynkowa 1 ampułki HCG 2000 j.m. od 10 – 20 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *