Kojarzycie te grafiki? Jestem przekonana, że tak. Znajdziemy je nie tylko w restauracyjnym menu, ale również w sklepie spożywczym. Nawet tym osiedlowym! Nasz kraj opanowała moda na dietę bezmleczną i bezglutenową! Coraz więcej Polaków rezygnuje z jedzenia pszenicy i nabiału – zwykle bez uprzedniej diagnostyki. Czy słusznie?
Skąd się wzięła moda na dietę bezglutenową?
Dzisiaj skupimy się na glutenie, a w następnym wpisie na nabiale. To całe szaleństwo na produkty bezglutenowe zaczęło się kilka lat temu, dokładnie w 2014 roku. Przywędrowało do nas z Zachodu, a wszystko za sprawą kilku popularnych celebrytek – Gwyneth Paltrow, Victorii Beckham i Lady Gagi, które schudły na skutek odstawienia pieczywa. I w taki właśnie oto sposób, większość społeczeństwa zaczęła unikać glutenu. Przypisując mu oczywiście właściwości tuczące, co jest totalnym nieporozumieniem.
Gluten – definicja
Gluten to białko występujące w pszenicy. Odpowiada za jakość oraz teksturę chleba. To właśnie dzięki niemu bochenki są kształtne i chrupiące. Nie posiada żadnych wartości odżywczych, ani energetycznych!!! Jego wartość kaloryczna wynosi 0!!!! Gluten szkodzi tylko tym którzy chorują na celiakię (1% populacji). Dla pozostałych jest całkowicie bezpieczny!
Zagadka została rozwiązana
Dietetycy przekonują, że gwarantem sukcesu w odchudzaniu jest ujemny bilans kaloryczny. Nie tuczy gluten czy cukier, a nadmiar jedzenia!
Produkty bezglutenowe
Wiele osób uważa, że produkty bezglutenowe są bardzo zdrowe. Nic bardziej mylnego! Niektóre z nich zawierają w składzie cała tablicę Mendelejewa.
- guma guar
- guma ksantanowa
- guma arabska
- utwardzony tłuszcz
Z pewnością zaszkodzą nam bardziej niż kromka pełnoziarnistego chleba – oczywiście z glutenem w pakiecie! Mogą powodować biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, gazy. Dlatego zanim zdecydujesz na zakup bezglutenowego chleba, zapoznaj się proszę z jego składem. Wyjdzie Ci to na dobre.
- Po pierwsze, unikniesz rewolucji żołądkowo-jelitowych.
- Po drugie, zaoszczędzisz pieniądze.
Dobrze czytasz! Produkty bezglutenowe są drogie!
- Chleb jasny (200 g) – 7 zł
- Makaron spaghetti – 8, 70 zł
- Herbatniki – 8 zł
Dlaczego chcemy chudnąć bez glutenu?
Bo to modne. Bo gwiazdy nie jedzą glutenu. Zazwyczaj sami diagnozujemy u siebie uczulenie na pszenice. Twierdzimy, że po zjedzeniu pieczywa czujemy się ospali i ociężali. Postanawiamy z niego zrezygnować. Tracimy na wadze i jestem zachwyceni! Jemy mniej, więc chudniemy – to logiczne. Gluten nie ma z tym z nic wspólnego!
Nietolerancja glutenu – badania
Nietolerancję glutenu można zdiagnozować przy pomocy specjalistycznych testów, które polegają na pomiarze stężenia przeciwciał igG charakterystycznych dla glutenu. Koszt badania to około. 26 zł.