Przejdź do treści

Łokieć tenisisty i Łokieć Golfisty

ZACZNIJMY OD URAZU WYSTĘPUJĄCEGO STOSUNKOWO CZĘSTO, CZYLI „ŁOKCIA TENISISTY”. W FACHOWEJ NOMENKLATURZE NAZYWANY JEST ZESPOŁEM BÓLOWYM BOCZNEGO PRZEDZIAŁU STAWU ŁOKCIOWEGO. JAK SAMA NAZWA WSKAZUJE, JEST ZLOKALIZOWANY POBOCZNEJ STRONIE ŁOKCIA W OBRĘBIE NADKŁYKCIA BOCZNEGO, A WŁAŚCIWIE ROZCIĘGNA PRZYCZEPU BLIŻSZEGO PROSTOWNIKÓW. ZAPALENIE TO POWSTAJE W WYNIKU PRZECIĄŻEŃ I POWTARZAJĄCYCH SIĘ URAZÓW, CO PROWADZI DOZWŁÓKNIEŃ I USZKODZEŃ STRUKTUR TEJ CZĘŚCI CIAŁA.

łokieć tenisisty i łokieć golfisty

Narodziło się wiele fałszywych sądów na temat omawianego tu schorzenia, jak np. ten, że najczęściej dotyka ono graczy w tenisa ziemnego, którzy stanowią zaledwie 10% osób borykających się z tą dolegliwością (choć nazwa rzeczywiście wzięła się stąd, że u zawodników tej dyscypliny zapalenie powstaje na skutek spóźnionego, nieprawidłowo wykonywanego bekhendu, który przeciąża prostowniki). Istnieje jednak niemała grupa osób, takich jak pracownicy biurowi, informatycy, mechanicy i bardzo często osoby uprawiające sporty siłowe, wśród których jest to uraz często bagatelizowany i „przechodzony” właśnie w tym okresie, w którym najłatwiej go wyleczyć. Sam również cierpiałem z tego powodu i spotykam się z tym urazem bardzo często wśród moich kolegów trenerów i klientów. Wszyscy oni wyraźnie potwierdzają związek bólu z treningiem czy pracą fizyczną wymagającą nawracania i odwracania przedramienia oraz ruchów wyprostu w stawie nadgarstkowym. W moim przypadku przyczyną kontuzji było podciąganie nachwytem na drążku metodą „kipping puli ups”, w której stosowałem małpi chwyt. Wykonywałem 150 powtórzeń trzy razy w tygodniu, co spowodowało (głównie przez nieprawidłowy chwyt, który maksymalnie obciążał łokieć) zmiany degeneracyjne włókien kola-genowych ścięgien i kaletek w obrębie tego stawu. Siła chwytu zmalała do tego stopnia, że problemem stało się utrzymanie 6 kg hantli. Tego typu kontuzja przyspiesza zmęczenie ręki w czasie ćwiczeń oraz powoduje ból przy wyproście palców i nadgarstka. Jak już wcześniej wspomniałem, przyczyną jest najczęściej patologiczna biomechanika stawu podczas wykonywania aktywności fizycznej, choć „łokieć tenisisty” może być spowodowany nie tylko przeciążeniem jego struktur, ale też zbyt małym zaangażowaniem mięśni do pracy. Wskutek tego powstają zmiany zanikowe, a ścięgna i mięśnie słabną, tracąc powoli własną funkcję. Są jeszcze inne przyczyny mogące być powodem dolegliwości w okolicy nadkłykcia bocznego łokcia, a mianowicie ucisk gałązki nerwu promieniowego przez tkankę łączną lub – co się często zdarza u osób z dużą masą mięśniową – stan zapalny lub obrzęk tkanek.

Jak sobie radzić ^ kontuzją w pierwszym stadium, kiedy dolegliwości pojawiają się bardzo rzadko, a ból nie ogranicza podjęcia aktywności fizycznej? Przede wszystkim należy zrobić kilka dni przerwy, zastosować NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne) oraz krioterapię miejscową 4-6 razy dziennie przez około 15 min w postaci lodu lub kompresu żelowego. Jeśli jednak jest to stadium zaawansowane, należałoby się udać do lekarza sportowego, który po wstępnej diagnozie skieruje nas na USG lub do profesjonalnego fizjoterapeuty (piszę „profesjonalnego”, ponieważ w naszym kraju nie ma jeszcze ustawy regulującej wykonywanie tego zawodu i może go wykonywać każdy). Fizjoterapeuta w porozumieniu z lekarzem powinni zaaplikować – odpowiednio – rozluźnianie tkanek poprzez masaż (zwykły czy też powięziowy) i zabiegi przeciwbólowe, takie jak krioterapia, laser czy pole magnetyczne, oraz odbudowujące uszkodzone struktury, np. falę uderzeniową. Następnie ćwiczenia wzmacniające po ustąpieniu fazy ostrej (10-14 dni bezbolesnego wykonywania codziennych czynności). W celu szybkiego powrotu do aktywności można również zastosować ćwiczenia ekscentryczne dla mięśni prostowników ze stopniowanym obciążeniem do 5 kg (taśmy Theraband) oraz opaski i stabilizatory łokcia, których zadaniem jest odciążenie i wspomaganie pracy zajętych chorobowo struktur.

DRUGI Z OMAWIANYCH URAZÓW, CZYLI „ŁOKIEĆ GOLFISTY”, POWSTAJE NAJCZĘŚCIEJ W WYNIKU MI-KROURAZÓW WIĘZADŁA MIĘŚNI ZGINACZY UMIEJSCOWIONYCH PO WEWNĘTRZNEJ STRONIE ŁOKCIA. POWODUJĄ ONE PRZEWLEKŁY STAN ZAPALNY, KTÓRY MOŻE SIĘ ROZLAĆ NA OKOLICZNE TKANKI MIĘKKIE, TAKIE JAK KALETKI CZY ROZCIĘGNA MIĘŚNI ZGINACZY. SCHORZENIE TO DOTYCZY OCZYWIŚCIE GOLFISTÓW, ALE NIE TYLKO. CZĘSTO SKARŻĄ SIĘ NA NIE GRAJĄCY W BADMINTONA, SQUASHA, TENISA ORAZ SPORTOWCY SIŁOWI, ALE RÓWNIEŻ STOLARZE, KRAWCOWE I NAUCZYCIELE. JEŚLI CHODZI O SPORT WYCZYNOWY, MOŻE WYSTĄPIĆ U UPRAWIAJĄCYCH WIOŚLARSTWO, ŁUCZNICTWO CZY NARCIARSTWO WODNE. OBJAWY SĄ PODOBNE DO TYCH WYSTĘPUJĄCYCH PRZY „ŁOKCIU TENISISTY”, TYLE ŻE MAJĄ MIEJSCE Z DRUGIEJ STRONY STAWU. NAJPIERW POJAWIA SIĘ BÓL PODCZAS ZGINANIA I NAPINANIA PRZEDRAMIENIA W OKOLICY PRZYŚRODKOWEJ ŁOKCIA. KOLEJNO NASTĘPUJE OSŁABIENIE SIŁY CHWYTU I POJAWIA SIĘ SZTYWNOŚĆ W ŁOKCIU. U ZAWODNIKÓW SPORTÓW SIŁOWYCH WYSTĘPUJE RZADZIEJ, ALE KIEDY SIĘ JUŻ POJAWI, WARTO WIEDZIEĆ, JAK POSTĘPOWAĆ, ABY SZYBKO POWRÓCIĆ DO STUPROCENTOWEJ SPRAWNOŚCI. LECZENIE ZACHOWAWCZE SPROWADZA SIĘ DO OGRANICZENIA WYSIŁKU FIZYCZNEGO I KRIOTERAPII MIEJSCOWEJ. MOŻNA ZASTOSOWAĆ TERAPIĘ POWIĘZIOWĄ POŁĄCZONĄ Z KINESIO-TAPINGIEM. JEŚLI OBJAWY NADAL WYSTĘPUJĄ, NALEŻAŁOBY SIĘ SKONSULTOWAĆ Z LEKARZEM SPORTOWYM I FIZJOTERAPEUTĄ W CELU USTALENIA DALSZEGO LECZENIA, NP. SILNIEJSZYMI LEKAMI PRZECIWZAPALNYMI NIŻ WSPOMNIANE WYŻEJ NLPZ.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że lepiej od razu skonsultować się ze specjalistą, niż stracić kilka dni czy nawet tygodni na leczenie kontuzji, która wydaje się „łokciem tenisisty”, a w rzeczywistości może być efektem nieodpowiedniej diety (ubogiej w tłuszcze) powodującej wysuszenie stawów czy nadmierne stosowanie SAA. Mam nadzieję, że rzuciłem trochę światła na problem bolesnych łokci, które potrafią skutecznie zniechęcić do treningu i że wskazówki odnośnie postępowania w przypadku tego uciążliwego schorzenia pomogą Warn podjąć odpowiednie kroki w celu jego wyleczenia. Pamiętajcie o odpowiedniej diecie i odpoczynku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *