Przejdź do treści

Gęsi smalec – co to jest i dlaczego warto go jeść?

Od dawna jesteśmy przekonywani, że tłuszcz zwierzęcy jest niezdrowy i że powinno się go zastąpić tłuszczem roślinnym. Najnowsze doniesienia z dziedziny badań nad zdrowym żywieniem wskazują na coś wręcz przeciwnego. Okazuje się, że smalec jest zdrowszy od olei roślinnych jak nierafinowany olej rzepakowy, słonecznikowy czy kokosowy. Co ciekawe, smalec używany był przez wieki zanim jeszcze wynaleziono tłuszcze roślinne. Smalec gęsi używany był jako lekarstwo na kaszel.

Zalety gęsiego smalcu

Smalec gęsi powstaje przez wytopienie go z mięsa gęsi. Szczególnie wartościowy jest ten pochodzący z tłuszczu sadełkowego. Do niedawna istniała opinia, że zawiera on niezdrowe tłuszcze nasycone. Smalec gęsi posiada zbilansowaną mieszankę tłuszczy nasyconych i nienasyconych, a także wielonienasyconych i jednonienasyconych.
Szczególnie dużo jest kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonasyconym i wielu dietetyków zachwala go jako środek, który obniża poziom LDL, czyli ma zdolności zmniejszające miażdżycę.

Smalec gęsi nadaje się do smażenia, gdyż nie traci swoje składu chemicznego pomimo wysokich temperatur dochodzących do 200 stopni Celsjusza. Niestety w procesie smażenia w wysokich temperaturach oleje roślinne powodują uwalnianie się aldehydów, co sprawia, że smażenie na nich jest niekorzystne dla zdrowie. Obok oleju kokosowego, smalce zwierzęce, w tym gęsi smalec, okazują się zdrowym wyborem do smażenia.

Gęsi smalec - jego ciekawe zastosowania

Jak stosować gęsi smalec?

Okazuje się, że smalec gęsi świetnie sprawdza się do przyrządzania potraw w wysokich temperaturach jak smażenie i pieczenie. Nadaje się nie tylko do dań mięsnych lecz także warzywnych. Nadaje potrawom świetny smak a do tego zapewnia stabilność chemiczną pożywienia i dużą zawartość tłuszczów jednonienasyconych. Pod tym względem tłuszcz gęsi jest lepszy niż masło lub smalec wieprzowy.

Zobacz również: 21 najcenniejszych warzyw

Smalec gęsi ma także inne walory zdrowotne, które dotąd wykorzystywane były w medycynie ludowej:
W medycynie ludowej smalec gęsi wykorzystywany był na kaszel. Przy kaszlu i infekcjach górnych dróg oddechowych zaleca się picie przed snem ciepłego mleka z łyżeczką gęsiego smalcu i łyżeczką miodu. Smalec ma także właściwości rozgrzewające dlatego warto wetrzeć go w klatkę piersiową. Jest to szczególnie dobry środek dla dzieci, dla których nie wskazane są syropy na kaszel smalec dobrze sprawdza się zewnętrznie u osób chorych na reumatyzm. Wcieranie smalcu gęsiego w stawy i kręgosłup łagodzi bóle i stanowi dobrą alternatywę dla kremów z apteki. Aby zwiększyć działanie smalcu warto go wcześniej nieco ogrzać i wmasowywać w bolące miejsca przez kilka minut. Smalec używa się także zewnętrznie na oparzenia i przewlekłe rany smalec zapobiega miażdżycy i chroni serce, dlatego też zaleca się spożywanie go na zimno, na przykład smarowanie nim chleba. Smalec stanowi dobry wybór dla osób otyłych, z nadciśnieniem czy wysokim poziomem złego cholesterolu. Warto jednak pamiętać, że smalec jest bardzo kaloryczny, dlatego trzeba zachować umiar.


Szukasz produktu na odchudzanie? Świetnie, bowiem przedstawiamy jeden z najpopularniejszych suplementów na odchudzanie w ostatnich latach, który dostępny jest w atrakcyjnej ofercie rabatowej. Kapsułki na odchudzanie SlimBerry to jedne z najczęściej kupowanych suplementów w 2018 roku. Zastosowane w nim składniki bogate są w witaminy i wiele innych właściwości. Kliknij w poniższy przycisk by przejść do strony z ofertą.

Opinie SlimBerry i recenzja blogerki

Oferta dostępna do dnia: 17.04.2024


Jak zrobić samodzielnie smalec?

Smalec gęsi można z powodzeniem wykonać w warunkach domowych. Przed upieczeniem gęsi, na przykład na niedzielny obiad, warto wyciąć kawałki skóry z sadłem. Wkładamy je do garnka i zalewamy kilkoma łyżkami wody. Całość podgrzewamy i wytapiamy na małym ogniu. Należy regularnie mieszać. W trakcie wytapiania woda wyparuje pozostawiając pyszny smalec gęsi. Aby uzyskać smaczniejszy smalec warto dodać posiekaną cebulkę i jabłko a następnie wszystko podsmażyć dodając sól, pieprz i majeranek do smaku. Tak wykonany smalec przelewamy do po ostudzeniu do słoika. Można go przechowywać w lodówce nawet kilka tygodni.
Innym sposobem jest zebranie tłuszczu z brytfanny po upieczeniu gęsi.
Warto rozważyć ten tłuszcz, który jest zdrowszy i smaczniejszy od zwykłego smalcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *