Przejdź do treści

Efekt Plateau – ogólna charakterystyka

Efekt Plateau zapewne bardzo dobrze znany jest tym osobom, które przynajmniej raz
w swoim życiu były na diecie. Odchudzały się, waga szybko spadła, a następnie… zatrzymała się w miejscu. Był to właśnie efekt Plateau. Stabilizacja wagi jest naturalnie czymś pożądanym, jednak kiedy się odchudzamy możemy wpaść w pułapkę.. i warto wtedy wiedzieć, co robić, by nie dopuścić do zaprzepaszczenia już osiągniętych rezultatów.

Na czym polega efekt Plateau?

Efekt Plateau to przejściowe ustabilizowanie się wagi po uprzednim, dynamicznym chudnięciu. Osoba, która chce stracić zbędne kilogramy przestrzega rygorystycznie diety i bardzo dużo ćwiczy, natomiast nic w jej wadze dalej się nie zmienia. Wówczas pojawia się frustracja i … zaprzestanie odchudzania. Niestety, to powoduje efekt przeciwny, czyli powrót do dawnej wagi. Jest to określane jako efekt jojo. Mało tego, może dojść nawet do jeszcze większego przybrania na masie.

Efekt Plateau pojawia się najczęściej po około 3 tygodniach stosowania diety odchudzającej. Może trwać od tygodnia do trzech tygodni. Tak naprawdę, jest to normalna reakcja organizmu na nagłe zmiany, które pojawiły się w organizmie. Ulega zmianie w końcu ilość spożywanych kalorii, tempo przemiany oraz całościowa gospodarka hormonalna. Pojawiają się takie objawy fizjologiczne jak: uczucie zimna, dreszcze, zmęczenie, senność, czy bóle mięśniowe.

Stabilizacja wagi wynika z dużej utraty wody z komórek ciała w początkowym okresie diety. Organizm wykorzystuje energię ze spalania glikogenu, który umiejscowiony jest w mięśniach i w wątrobie. Utrata wody doprowadza do szybkiego spadku wagi ciała. Później, kiedy waga się stabilizuje oznacza to nic innego, jak fakt, że organizm przyzwyczaił się do nowych warunków.
Należy mieć świadomość, że efektu Plateau nie da się uniknąć. Jest on normą podczas odchudzania się. Okres ten należy cierpliwie przeczekać.

Czym jest efekt Plateau?

O czym należy pamiętać, kiedy pojawi się efekt Plateau?

Żeby pokonać efekt Plateau, a właściwie przeczekać go i oczekiwać ponownego ustabilizowania się wagi, należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, nie można sobie pozwolić na podjadanie. Jest istotna silna wola. Po trzech tygodniach od momentu rozpoczęcia diety można również pomyśleć o tym, by wydłużyć sam czas treningu, od 40 do 60 minut. Trening taki należy wykonywać przy zachowaniu zmiennego tempa. Jeśli nie wiemy, jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony trening to najlepiej będzie o to zapytać ekspertów. Jednocześnie, przez cały czas należy pamiętać, aby uzupełniać rezerwy wody w organizmie. Warto wypijać do około 2 litrów wody dziennie. Można też regularnie pić zieloną herbatę. Dodatkowo, można jeść częściej, ale mniejsze posiłki. Oczywiście, należy przy tym pilnować kalorii.

Głównie, należy pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma pilnowanie wagi oraz tego, jakie są nasze nawyki żywieniowe. Wtedy, gdy wypracujemy sobie dobre nawyki w tym zakresie nie pozostanie nic innego, jak tylko przejść do rozsądnie rozplanowanych treningów.

Zobacz również: Ciekawe treningi – Jak schudnąć z brzucha?

W związku z tym, warto dokładnie zastanowić się nad tym, jak chcemy, by wyglądało nasze dochodzenie do pożądanej wagi, jeszcze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu oraz przed samym przejściem na dietę.
Efekt Plateau może brzmi groźnie i każdy się go obawia, aczkolwiek osoby decydujące się na zrzucenie niepożądanych kilogramów powinny wiedzieć, że jest to taki stan organizmu, który tak naprawdę musi mieć miejsce, jeśli chcemy uzyskać efekty, na których finalnie nam zależy.

Nie chudne - efekt Plateau

Rozsądne podejście do stosowania diet

Jeżeli ktoś dotychczas nie dbał o siebie i zależy mu na jak najszybszym pozbyciu się niepożądanych kilogramów, to oczywiste jest, że będzie chciał zrobić wszystko.

Natomiast, nie jest to korzystne założenie. Głównie chodzi o to, aby dobrze przemyśleć swoją strategię odchudzania się. Warto chociażby się do tego odpowiednio przygotować. Można na przykład zdecydować się na lekcje z trenerem personalnym. Osoba taka rozpisze nam, jak ma wyglądać nasza dieta i treningi. Będzie to dostosowane do naszej aktualnej kondycji organizmu. Wówczas będziemy wyraźnie widzieć, ile tracimy na wadze i jak jest to dla nas korzystne. Jeżeli zaś sami będziemy chcieli się odchudzać, to musimy wiedzieć, że istnieje ryzyko, że nie będziemy postępować dobrze. Efekt Plateau nie jest tym, co nas ominie podczas stosowania diety. Wynika to bowiem bezpośrednio z predyspozycji naszego organizmu. Natomiast, możemy zrobić wiele, by później rozsądnie i odpowiedzialnie przejść przez ten etap i móc cieszyć się z dobrych efektów diety. Przełoży się to na nasze późniejsze prowadzenie zdrowego trybu życia. Z kolei, kiedy nie będziemy pamiętać o zachowaniu pewnych zasad to nasze odchudzanie bardzo szybko się skończy. Nie będziemy kontrolować tego, co dzieje się w organizmie. Nie będziemy też wiedzieć, że procesy te są potrzebne. Pojawią się frustracje których nie będziemy wiedzieli, jak pokonać. I zacznie się podjadanie, wracanie do złych nawyków żywieniowych i zaprzestanie treningów. Nie można do tego dopuścić, natomiast należy zrobić wszystko, aby uzyskać doskonałe rezultaty.

Im rozsądniej będziemy podchodzić do tematyki odchudzania się, tym dokładniej zrozumiemy pewne kwestie oraz procesy, które rodzą się w naszym organizmie. A właśnie na tym powinno nam zależeć najbardziej.
Kiedy już więc wiemy, na czym polega efekt Plateau to powinniśmy dokładnie zastanowić się, jak ma wyglądać nasze odchudzanie oraz czego oczekujemy. Uzyskamy wiedzę, dzięki jakiej przekonamy się, dlaczego takie, a nie inne zmiany zachodzą w organizmie i jak możemy się zachowywać i co robić, by nie dopuścić do powrotu niepożądanych kilogramów. Zdrowa, racjonalna dieta, dobre nawyki żywieniowe w trakcie dnia, odpowiednia ilość płynów dostarczanych do organizmu i racjonalnie dobrane do kondycji treningi będą tym, co zapewni nam doskonałe efekty. A efekt Plateau, kiedy się pojawi, nie wywoła w nas paniki. Będziemy pewni tego, że postępujemy słusznie. To da doskonałe efekty.


Szukasz produktu na odchudzanie? Świetnie, bowiem przedstawiamy jeden z najpopularniejszych suplementów na odchudzanie w ostatnich latach, który dostępny jest w atrakcyjnej ofercie rabatowej. Kapsułki na odchudzanie SlimBerry to jedne z najczęściej kupowanych suplementów w 2018 roku. Zastosowane w nim składniki bogate są w witaminy i wiele innych właściwości. Kliknij w poniższy przycisk by przejść do strony z ofertą.

Opinie SlimBerry i recenzja blogerki

Oferta dostępna do dnia: 22.05.2024


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *