Przejdź do treści

Czy odchudzanie obciąża nasz portfel?

Jeśli zaczynamy naszą przygodę z nadwagą wówczas rozważamy wiele okoliczności jakie mogą ulec zmianie w naszym życiu. Bardzo często o dobrą formę chcą dbać również uczniowie oraz studenci, czyli osoby stosunkowo młode które nie dysponują najczęściej gigantycznymi dochodami. Jak wygląda więc przede wszystkim finansowa strona zdrowego odżywiania ? Czy jest ona bardziej kosztowna od jedzenia bez liczenia kalorii itp. ? Wnioski okazują się być dosyć zaskakujące dla większości z nas.

Oznaczenia EKO

Moda na prowadzenie zdrowego stylu życia narasta, jednak nie możemy zapominać że jest to również bardzo duża okazja na zarobek dla wielu producentów żywności. Osoby odchudzające się często nie do końca zdają sobie sprawę z takich aspektów jak typy mąki, indeks glikemiczny czy znaczenia wielu z pozoru skomplikowanych słów. Najczęściej więc nie czytamy dokładnie etykiet, lecz wybieramy artykuły oznaczone słynnym hasłem produkt „ekologiczny” lub „zdrowa żywność”. Niestety najczęściej są one niemal dwukrotnie droższe od tradycyjnych źródeł tych samych składników pokarmowych nie oznaczonych podobnym symbolem. Jak widać blokadą przed zaoszczędzeniem sporych pieniędzy jest bardzo często po prostu nasz brak wiedzy na ten temat. Jeśli wykażemy większe zainteresowanie tematem zdrowego odżywiania, wówczas identyczne produktu kupimy w dużo niższej cenie niż obecnie, a przy okazji łatwiej nam będzie zrzucać zbędne kilogramy.

Czy odchudzanie obciąża nasz portfel?

Ekskluzywne diety celebrytów

Częsty błąd popełniany również przez najczęściej mało doświadczone osoby. W tego typu menu bardzo często znajdujemy posiłki które mogą nosić miano ekskluzywnych, a dla zwykłych ludzi staną się po prostu bardzo obciążające finansowo. Najczęściej bardzo łatwo jest znaleźć dla nich wiele tańszą alternatywę takiej samej jakości co sprawia, że większość z nich nie musi mieć zastosowania w codziennym życiu. Diety gwiazd mogą stanowić dla nas inspirację, ciekawostkę lub wskazówkę, ale nigdy nie powinny być dla nas wyznacznikiem poprawnie skomponowanego planu żywieniowego.

Ogranicz podjadanie pomiędzy posiłkami

Przekąski są jedną z najdroższych cząstek naszej diety, zarówno te wartościowe jak i te całkowicie zbędne. Chipsy, słone paluszki, lody czy batoniki to najczęściej stosowane produkty które mogą osiągać bardzo wysokie ceny. Podobnie jak w innych grupach produktów spożywczych istnieją tańsze i droższe rozwiązania, jednak tutaj żadne z nich dobrze nie wpływają ani na nasz wygląd, a tym bardziej stan konta. Bardzo dobrą motywacją jest podliczenie miesięcznych wydatków na tego typu żywność, co powinno skutecznie dać nam do myślenia zanim znów sięgniemy po słodycze.

Kilka zbędnych kilogramów – wielkie wyzwanie ?

Każdy z nas rozpoczyna swoją walkę o lepszą sylwetkę z innego miejsca. Zdarzają się osoby które naturalnie posiadają bardzo dobrą budowę ciała i do ideału wystarcza zaledwie kilka centymetrów w obwodzie pasa. Po drugiej stronie medalu stoją osoby otyłe które nierzadko zmagają się z nadmiernym bagażem w ilości przekraczającej nawet kilkadziesiąt kilogramów. Bardzo często ta druga grupa marzy o zamianie sytuacji, jednak czy rzeczywiście tylko kilka kilogramów do zrzucenia jest łatwym procesem ?

Szybko, łatwo i przyjemnie

Najczęstszy błąd osób stosunkowo szczupłych to chęć osiągnięcia efektów w krótkim czasie, ponieważ skoro nadwaga nie jest duża to teoretycznie czas redukcji również powinien być krótki. Jednak rzeczywistość najczęściej wygląda nieco inaczej i pokazuje, że droga na skróty nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli mamy do zrzucenia przykładowo około 5kg wówczas najczęściej dajemy sobie na to miesiąc czasu lub do konkretnej daty jak np. ślub czy wyjazd wakacyjny. Niestety jest to często zbyt krótki okres na znaczną poprawę wyglądu ciała, ponieważ tempo spadku wagi u osoby o masie ciała 65 kg jest wielokrotnie wolniejsze od osoby ważącej przykładowo ponad 120 kg. Oznacza to, że mimo niedużej nadwagi i tak konieczna mobilizacja na nieco dłuższy czasu niż kilka tygodni.

Diety Cud

Wszelkiego rodzaju głodówki, diety bardzo niskokaloryczne itp. nie zdają egzaminu niezależnie od stopnia naszej nadwagi i musimy to zaakceptować. Nawet jeśli uda nam się zrzucić wymarzone kilka kilogramów to z pewnością będziemy wyglądać znacznie gorzej niż w przypadku gdyby ta redukcja była odpowiednio zaplanowana. Problemy jakie mogą się pojawić to między innymi brak estetyki skóry, pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci, a w najgorszych wypadkach może nam towarzyszyć wiele dolegliwości zdrowotnych. Pamiętamy, że można być o wiele bardziej atrakcyjnym fizycznie z kilkoma dodatkowymi kilogramami niż osoba szczupła, ale mocno zaniedbana. Kluczem do sukcesu jest więc systematyka i konsekwencja, a także odpowiednia ocena własnych możliwości fizycznych oraz psychicznych. Pozwoli to na odniesienie pełnego sukcesu, nawet jeśli zajmie nam to nieco dłużej niż początkowo zakładaliśmy.

Ćwiczenia to podstawa

Warto wiedzieć, że poza odpowiednim odżywianiem ogromną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Przyczynia się ona do ujędrnienia ciała, przyspieszenie metabolizmu oraz poprawia stan naszego zdrowia. Jej formy mogą mieć różny charakter jednak nie należy z niej absolutnie rezygnować. Nawet jeśli posiadamy ograniczony czas to spacery czy wycieczki rowerowe ze znajomymi mogą okazać się być decydującym czynnikiem w drodze po dobrą formę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *