Przejdź do treści

Czarnusza i jej główne zastosowania

Czarnuszka znana była już w Starożytnym Egipcie, gdzie zwano ją złotem faraonów. Wzmianki o zastosowaniu czarnuszki można znaleźć w Biblii i w dziełach botaniki Diosukrydesa. Od wieków aksamitne, czarne nasiona czarnuszki wykorzystywane były w kuchni i w lecznictwie, między innymi przeciwko pasożytom
Najnowsze badania z XXI wieku dowodzą, że czarnuszka ma właściwości pomocne przy leczeniu wielu chorób, nawet może okazać się przydatna do zwalczania bakterii odpornych na działanie antybiotyków.
Regularne stosowanie czarnuszki wpływa zbawiennie na organizm, nie tylko poprawia stan zdrowia lecz także uzupełnia witaminy i minerały.
Aby wykorzystać lecznicze działanie czarnuszki możemy użyć nasion lub oleju z czarnuszki. Olej z czarnuszki ma tak silne działanie, że pomaga zwalczać tak silne szczepy bakterii jak pałeczka ropy błękitnej czy gronkowiec złocisty.
Działanie lecznicze zawdzięcza czarnuszka takim składnikom jak tymol, tymochinon oraz tymohydrokinon. Substancje te działają synergicznie, co oznacza, że wzajemnie się wzmacniają. Stanowią one jednocześnie olejki eteryczne odpowiedzialne za szczególny zapach nasion.
Ponadto składnikami czarnuszki są takie substancje aktywne jak:

  • Białka
  • Witaminy B1, B2, B3
  • Kwas oleinowy (omega-9)
  • Kwas linolowy (omega-6)
  • Kwas stearynowy
  • Kwas alfa-linolenowy (omega-3)
  • Kwas mirystynowy
  • Kwas palmitynowy
  • Kwas foliowy
  • Żelazo
  • Miedź
  • Cynk
  • Fosfor
  • Wapń

Główne działania czarnuszki

Nowotwory
Według badań przeprowadzonych na myszach czarnuszka przyczynia się do zmniejszania się komórek nowotworowych. Ponadto likwiduje wolne rodniki. Czarnuszka ogranicza nieprawidłowe podziały komórek prowadzące do rozrostu raka. Jednocześnie przyspiesza obumieranie nieprawidłowych komórek. Jak również ogranicza rozwój naczyń krwionośnych odżywiających nowotwór.

Cukrzyca
Uszkodzenie trzustki powoduje powstanie groźnej choroby jaką jest cukrzyca. Czarnuszka zaś wpływa na regenerację trzustki. Jednocześnie reguluje poziom insuliny we krwi i obniża poziom glukozy. Korzystne działanie czarnuszki występuje zarówno przy cukrzycy typu 1 jak i 2. W cukrzycy wrażliwość organizmu na insulinę ulega zmniejszeniu. Stosowanie czarnuszki może ten stan znacznie poprawić. Działanie czarnuszki regulujące poziom glukozy we krwi przyczyni się również do utraty wagi, gdyż nie występują napady apetytu.

Astma i alergie
Wiele preparatów przeciwalergicznych ma w swoim składzie czarnuszkę, które ma działanie przeciwzapalne i wspomaga układ odpornościowy. Dzięki temu chroni przed chorobami autoimmunologicznymi i pomaga przy astmie i alergii.

Choroby wątroby
Problemy z wątrobą powodują, że organizm zostaje zatruty toksynami i nieprawidłowo trawi pokarmy. Warto stosować olej z czarnuszki aby chronić wątrobę przed uszkodzeniami.

Ogólne działanie prozdrowotne czarnuszki
Przede wszystkim czarnuszka odżywia organizm i ogranicza stany zapalne dostarczając mu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy omega-3 i omega-6 regulują poziom cholesterolu w organizmie, co wpływa korzystnie na stan serca.
Czarnuszka ma właściwości spowalniające rozwój groźnych szczepów bakterii, na które nie działają tradycyjne leki. Może być pomocna przy zwalczaniu bakterii jak gronkowiec złocisty, który jest odporny na antybiotyki.
Wiele osób przyjmuje czarnuszkę na trawienie. Zmniejsza ona wzdęcia i bóle brzucha. Natomiast olej z czarnuszki ma działanie zwalczające pasożyty oraz zmniejsza napięcie mięśni gładkich.

Wpływ czarnuszki na urodę

Wpływ czarnuszki na urodę

Działanie czarnuszki jest nie tylko prozdrowotne, lecz także poprawia naszą urodę. Co ciekawe, czarnuszka może mieć wpływ na powiększenie piersi u kobiet.
Stosowanie czarnuszki może przyczynić się do utraty wagi, ponieważ obniża wahania glukozy we krwi. Z kolei antyoksydanty i substancje przeciwbakteryjne mogą przyczynić się do poprawy stanu włosów, gdyż pomagają zwalczać łupież i grzybicę. Kwasy omega-3 i omega-6 wzmacniają cebulki włosowe.
Czarnuszka przyczynia się do poprawienia stanu skóry, gdyż korzystnie wpływa na produkcję melaniny, a tym samym chroni skórę przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Pomaga zwalczać grzybicę oraz wygładza skórę, zmniejsza objawy egzemy i poprawia stan skóry. Jednocześnie preparaty z czarnuszki nie mają takich efektów ubocznych jak środki hormonalne.

Jaki olej z czarnuszki wybrać?
W przypadku zakupu oleju z czarnuszki warto zapoznać się z pewnymi zasadami, które pomogą ci zaopatrzyć się w olej dobrej jakości. Ważne jest aby olej sprzedawany był w ciemnych butelkach, które zapobiegają jełczeniu. Aby olej miał jak najlepsze działanie zdrowotne powinien być organiczny i wyciskany na zimno. Najlepsze działanie będzie miał olej bez dodatków. Nie zalecane są mieszanki z innymi olejami.


Szukasz produktu na odchudzanie? Świetnie, bowiem przedstawiamy jeden z najpopularniejszych suplementów na odchudzanie w ostatnich latach, który dostępny jest w atrakcyjnej ofercie rabatowej. Kapsułki na odchudzanie SlimBerry to jedne z najczęściej kupowanych suplementów w 2018 roku. Zastosowane w nim składniki bogate są w witaminy i wiele innych właściwości. Kliknij w poniższy przycisk by przejść do strony z ofertą.

Opinie SlimBerry i recenzja blogerki

Oferta dostępna do dnia: 29.03.2024


Jak stosować czarnuszkę?

Nasiona czarnuszki można po prostu dodawać do potraw i wypieków, w postaci całych ziaren jak i rozkruszonych w moździerzu. Znacznie mocniejsze działanie ma olej z czarnuszki, który można przyjmować bezpośrednio lub dodawać do zimnych potraw.

Czytaj również: Płatki jaglane – Zastosowanie i wartości odżywcze

Podsumowanie

Jak widać właściwości czarnuszki są nieocenione nie tylko dla naszego zdrowia, jak i w kuchni. Jednak działanie czarnuszki, zwłaszcza oleju, jest czasami tak silne, że niektóre osoby powinny najpierw skonsultować z lekarzem zamiar przyjmowania czarnuszki. Koniecznie dowiedz się od lekarza czy możesz przyjmować czarnuszkę, gdy jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Ponadto osoby z niskim ciśnieniem powinny pamiętać, że olej może jeszcze obniżyć ciśnienie krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *