Przejdź do treści

Cukier jako wróg odchudzania – najlepsze zamienniki dla cukru

Słodyczomaniacy jako usprawiedliwienie swojego cukrowego nałogu traktują słynne zdanie o tym, że „cukier krzepi”. Jednakże prawda jest gorzka, gdyż cukier jest naszym wrogiem, a nie przyjacielem.

Chociaż węglowodany to jeden z najważniejszych składników odżywczych i nasze źródło energii, to jednak w dzisiejszych czasach obserwuje się nadkonspumpcję cukrów prostych, co niestety przyczynia się do spadku energii i pogorszenia naszego stanu zdrowia.

Co więcej, okazuje się, że to nie od tłuszczów zaczynamy przybierać na wadze, ale właśnie od nadmiaru węglowodanów w codziennym menu. Jak cukier wpływa na odchudzanie? Czym go zastąpić?

Zalewamy się zewsząd cukrem

Produkty wysoko przetworzone, które królują na półkach sklepowych, obfitują w cukry proste, które występują pod najróżniejszymi nazwami na ich etykietach. Są one dodawane niemalże wszędzie, dlatego też jemy ich kilkadziesiąt razy więcej, niż miało to miejsce jeszcze w latach 50.

Nasi przodkowie również mieli słabość do słodkiego smaku, jednakże dawniej spożywano przede wszystkim węglowodany złożone w postaci kasz, warzyw, owoców, zbóż i ziemniaków. Nie było wówczas problemu z nadmierną konsumpcją cukrów prostych, które sieją obecnie ogromne spustoszenie w organizmach ogromnej liczby ludzi na całym świecie. Producenci żywości wykorzystują naszą słabość i dodają cukier tam, gdzie nie powinno go w ogóle być. Uratować mogą nas jedynie umiar i zdrowy rozsądek, ale nie każdy jest niestety świadomy zagrożenia.

Cukier a zwiększone ryzyko otyłości i bezskuteczne odchudzanie

Badania kliniczne potwierdzają, że nadmierne spożycie cukrów zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych typu otyłość i cukrzyca. Nie chodzi tutaj tylko o biały cukier w cukierniczce czy słodycze. Słodzone są nawet wędliny, napoje, jogurty, dania instant i marynaty do mięsa.

Cukier jest źródłem energii, czyli kalorii, a więc zbyt duża ich podaż przekłada się na przyrost masy ciała i większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, nowotworów, nadciśnienia tętniczego czy też dyslipidemii. To właśnie one negatywnie wpływają na profil lipidowy organizmu i wzrostu stężenia trójglicerydów oraz zespołu metabolicznego i cukrzycy insulinoniezależnej. Okazuje się, że po odstawieniu rafinowanego cukru, organizm zaczyna powracać do swojej prawidłowej wagi, dzięki czemu można zaobserwować utratę masy ciała.

 

Nie ma więc potrzeby stosowania drakońskich diet, gdyż świetne efekty można uzyskać, unikając spożywania wysoko przetworzonej żywności. Już samo ograniczenie cukru sprawia, że w udach i pasie tracimy kilka centymetrów.

Gdy nie możesz żyć bez cukru, czyli dozwolone zamienniki

Jako, że całkowite porzucenie cukru dla wielu osób jest przeszkodą niemożliwą do przeskoczenia, warto stopniowo wprowadzać zmiany, przerzucając się na zdrowszą alternatywę dla tego rafinowanego zabójcy. Dostarczyć sobie słodyczy możemy, wprowadzając do diety syrop klonowy, który powstaje przez odparowanie wody z soku pobranego z pni klonu.

Inną opcją jest melasa powstająca podczas przetwarzania cukru trzcinowego. Na rynku dostępna jest też melasa karobowa. Godnym polecenia wyborem jest syrop daktylowy z daktyli czy ksylitol, czyli cukier brzozowy. Wszechstronne zastosowanie ma także cukier kokosowy z odparowanego soku z pąków palmy kokosowej. Jest także stewia, czyli liście z rośliny stewii oraz syrop z brązowego ryżu. Śmiało można sięgnąć także po erytrol i naturalny miód. Gdzie jeszcze znajdziemy cukier i na co powinniśmy uważać przeczytasz w artykule Kilka produktów, które uwielbiamy mimo, że tuczą i nam szkodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *