PINGO DOCE, PURA VIDA BISCOITOS INTEGRAIS COM SEMENTES DE CHIA

Hej ho…

Koniec. Nie ma już nic. Tylko, że zamiast wolności, pozostaje więzienny budynek szkoły. Niby bez krat, ale z wieloma obostrzeniami. Za strażnika służy zazwyczaj jakaś kobieta. Co zabawne… i przerażające, wiedząca wszystko o osadzonych. Przynajmniej za moich czasów, woźna wiedziała kiedy lekcje kończy 3C, czy 5A ma teraz geografię, oraz kiedy choruje wychowawczyni 8B. Przechytrzenie jej, graniczyło z cudem. A przejście bez zmiany obuwia, to już z dwoma cudami. Wychwytywała każdy szczegół.

Pingo doce Pura Vida Biscoitos Integrais com Sementes de Chia to jedna z dłuższych nazw produktów, jakie miałem okazję przepisywać. Ciacha leżały w sferze „nowości’, więc istnieje szansa, że faktycznie do Biedronki trafiły 31.07.

Do zakupu skłonił mnie ich wygląd. Konkretnie, formy nieprzypominającej żwirku dla chomika. Niepołamane, solidne. Aż nieprawdopodobne, że ostały się w takim stanie. Najwidoczniej nie zdążono kartonami rozegrać meczów w nogę pomiędzy dzienną i nocną zmian.

Mimo użycia mąki pełnoziarnistej, spodziewałem się uderzenia cukru w nozdrza. Zerwanie folii mocno mnie jednak zdziwiło. Otrzymałem bowiem coś pomiędzy preclami bawarskimi, paluszkami, oraz herbatnikami. Dobrze wypieczonymi herbatnikami. Zdecydowanie dominował aspekt dopiwny, który cholernie lubię. Ciemnobrązowa skórka i odrobina soli wystarczy mnie kupić. Ciastka zaplusowały od samego początku.

Ciastka słodko-słono-wytrawne oraz miękko-twarde. O ile te pierwsze można sobie wyobrazić bez problemu, to drugie już niekoniecznie. Nie wymagały gryzienia jak wafle ryżowe, ale też nie były rozciapane jak bułki z marketów. Stanowiły zrównoważenie pomiędzy rozpuszczaniem i „trzymaniem masy”. Ich ziarnistość przypominała nieco drobinki cukru, znanych z posypki wielu jasnych ciastek z dziurką.

 

Muszę przyznać, że ciastka wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Przez folię stawałem je w herbatnikolandii, bez większych szans na ochy i achy. Ba! Nawet dokupiłem coś na dosłodzenie, gdyby nie okazały się być wystarczająco dobre. Wyszło mocno inaczej, ale mam świadomość, że nie wszystkim mogą pasować. Preclowatatość, ziarnistość, nico surowości (trochę jak w lodach Cookie Doughz tygodnia amerykańskiego w Lidlu) i miękko-twarda konsystencja spowodowały, że nie wykluczam zakupu jakiejś paczki na „czarną godzinę”.

PS Wiem, że  w tym roku do szkół powrót nastąpi 4. września.

Skład

Mąka pszenna pełnoziarnista (59%), olej słonecznikowy, polidekstroza, nasiona chia (5%), inulina, białko jaja w proszku, substancje spulchniające: węglany amonu, węglany sodu, aromat, barwnik: karmel siarczynowy; sól, substancja słodząca: sukraloza.

Może zwierać mleko, soję, orzechy, siarczyny, nasiona sezamu, łubin i orzeszki arachidowe.

Słowniczek

inulina – biały, bezsmakowy, proszek. Przypomina skrobię, ale w porównaniu do niej pod wpływem kwasów (trawienia) przyjmuje (roskłąda się) postać fruktozy. To prebiotyk, pobudzający bakterie jel
karmel siarczynowy (E150b)- barwi na brązowo alkohole typu brandy/ whisky, oraz lody i mleczne napoje fermentowane. Poza tym stosuje się go także jako aromat.
polidekstroza (E1200) – środek zagęszczający. powstaje na skutek podgrzewania glukozy (dekstrozy) przy udziale sorbitu i kwasu cytrynowego. Pełni rolę zagęszczacza i/ lub wypełniacza. Dzięki niemu woda zawarta w produktach spożywczych nie zamarza.
sukraloza (E955) – słodzik nie dostarczający kalorii, ponieważ nie jest metabolizowany. W przemyśle kryje się pod nazwą Splenda.
węglan amonu (E503) – to regulator kwasowości i środek spulchniający. Wytwarzany z naturalnych składników, takich jak siarczan amonu i węglan wapnia.
węglan sodu (E500) – to regulator kwasowości. Stosowany także w kosmetykach czy środkach higieny (w tym i ustnej). Inaczej zwany też sodą kalcynową, stosowaną jako spulchniacz lub/ i regulator kwasowości. Ma również właściwości „antrybryłujące”. Służy też do zmiękczania wody.

Wartości odżywcze

Pingo doce Pura Vida Biscoitos Integrais com Sementes de Chia  to 446kcal (podział BTW: 10,3g/ 22,2g/ 42,3g) w 100-gramowym opakowaniu.

Informacje o produkcie

Producent: Pingo Doce
Marka: Pura Vida
Nazwa: Ciastka pełnoziarniste z nasionami chia (5%)
Kupione: Biedronka
Cena: 3,99zł

4 odpowiedzi

  1. 31 lipca czy sierpnia?

    Nie spodziewałam się, ale nawet mnie opis porwał. Spróbowałabym.

    Inna rzecz, że lubię carrefourowy regał z nowościami. Upolowałam tam Góralki śmiet-wiśn (o zgrozo). Nigdzie indziej takiego nie widziałam. Oczywiście wątpię, by były tam WSZYSTKIE nowości (np. Princessy Browni już nie, ona leży wśród zwykłych słodyczy), ale zawsze to coś. Może na regał trafiają produkty Carrefoura + dodatkowo opłacone przez producenta?

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *