PIĄTNICA, FRUVITA SKYR CZERWONA-CZARNA PORZECZKA

Dwa kolory wspomnień.

Także tego. Apap, witamina C, Theraflu zatoki. Do tego prognoza „najdłuższej zimy ostatnich lat” oraz „pierwszych opadów śniegu już w październiku”. Żyć, nie umierać. Przecież plus trzydzieści na termometrze i zajadanie się porzeczkami prosto z krzewu, to istna niedogodność.

Fruvita Skyr czerwona-czarna porzeczka to trzecie podejście do wyrobu zwanego skyrem. Drugie jeśli chodzi o firmę Fruvita, a raczej Piątnica. Poprzednik w postaci jagody miał ogromny potencjał, jednak coś w nim mi nie odpowiadało. I gdyby nie pewien fakt, dzisiejszego wariantu nawet bym nie kupił.  Byłem odosobniony w swoich odczuciach, a Internety wręcz kipiały od oklasków na temat fioletowej kulki. Nie mniejszy aplauz przypadł także porzeczkom. Cóż. Wypadło więc dać drugą szansę jogurtowi.

Porzeczka nie jest składnikiem, który występuje często w składzie. Ale to nie jej obecność mnie zaskoczyła. Zapewne to efekt jakiegoś zmrożenia wsadu, ale gęstość jogurtu była tak duża, że wbita wgłąb łyżka, mogłaby posłużyć za dźwignię/ uchwyt do przenoszenia. Zapach z początku jeżynowy,  po chwili ujawnia porzeczkową naturę. Całe kulki, pełne drobnych nasion fajnie kontrastowały z białą masa. I co najważniejsze, tu obyło się bez śmienowo-maślankowo otoczki.

Nieco kwaskowaty (na owocowy sposób), nieco słodki (na owocowy sposób), gładki (no, wyłączając pestki z porzeczek), mający coś z serka homogenizowanego (bydyniowatość). Jogurt zdecydowane wart polecenia. Tym bardziej, że dualizm krzewny obecny jest nie tylko w formie kolorystycznej, ale i smakowej.

PS Wersję jagodową póki co odpuszczę. Nie chcę by miał handicap, korzystając z siły wspomnień. Rehabilitacja musi odbyć się na zasadach fair-play.

Skład

Mleko pasteryzowane, wsad porzeczkowy 20% (cukier, czerwona porzeczka 20%, czarna porzeczka 20%, substancje zagęszczające: pektyny, mączka chleba świętojańskiego; koncentrat czarnej marchwi, aromat naturalny), żywe kultury bakterii jogurtowych (Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus).

Słowniczek

lactobacillus bulgaricus (obecnie Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus) – bakteria wykorzystywana do produkcji jogurtu. Często spotykana także w innych produktach mleczarskich. Pełni funkcję starteru, tzn. poprawia wygląd/ smak/ zapach i przedłuża trwałość produktu.
mączka chleba świętojańskiego (guma karobowa, E410) – naturalny zagęszczacz, pochodzący z drzewa (jego nasion) świętojańskiego. Ma postać słodkiego, białego proszku. Może zastępować kakao (dla osób uczulonych) poprzez swój bliźniaczy smak i zapach.
pektyna – zagęszcza produkty, nadając im lepkość. Występuje naturalnie w owocach. Powoduje poczucie sytości w żołądku. Spotykana również w ketchupach, majonezach itp. Oznaczana również jako E440a.
streptococcus thermophilus (obecnie Streptococcus salivarius ssp. thermophilus) – bakteria bardzo często używana w mleczarstwie, m.in. jogurtów, serów żółtych/ feta/ mozzarella. Nie występuje naturalnie u człowieka.

Wartości odżywcze

Fruvita Skyr czerwona-czarna porzeczka  to 130kcal (podział BTW: 14,4g/ 0g/ 18g) w 150-gramowym opakowaniu.

Informacje o produkcie

Producent: Piątnica
Marka: Fruvita
Nazwa: J
Kupione: Biedronka
Cena: 1,99zł

6 odpowiedzi

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *