TESCO, VOLCAZ SUGAR FREE

Ostatni, o!

Biorąc do ręki dzisiejszego reprezentanta, razem z Tesco Value, miałem od razu pewne skojarzenie. Szkoła. Szkoła i odpytywanie z „odmian przez przypadki”. Mianownik – kto, co, dopełniacz – kogo, czego… wołaczo! Tak, dokładnie. Wołaczo! Stanąć na środku sali, wyrecytować regułki, tak szybko jak się da. Byle to wołaczo! Byle do wołacza!

Tesco volcaz sugar free koniec końców zepsuł mi plany na wstęp, bo doczytałem się prawidłowej nazwy produktu. Tym razem świtał mi woltomierz, energia… no, ogólnie prądy. Tylko, że ja planów nie chciałem zmieniać. Przecież najpierw przeczytałem co innego.

Puszka z (co tu kryć) dużo lepsza kolorystyką niż poprzednik, krył w sobie też lepszą ciecz. Kolor energetyka nie był rozcieńczony, ale też nie był typowo żółty. Według mnie był przełamany limonkową zielenią.

W smaku natomiast był cierpki i trochę gryzący. Z pewnością wypadł lepiej niż Value (pod względem dwutlenku węgla też), ale jednak nie był czymś porywającym. Jeśli oczywiście ktoś pije energetyki na więcej niż 10 łyków. Traktując go jako „szybkie doładowanie” nie ma większych wad. Mocny średniak.

Skład

Woda, regulatory kwasowości (kwas cytrynowy), dwutlenek węgla (min 3,0g/l), stabilizator (guma arabska), regulatory kwasowości (cytryniany sodu), aromat, kofeina (0,03%), substancje słodzące (acesulfam-K, aspartam,  sukraloza), barwniki (karmel amoniakalny-siarczynowy, ryboflawina), inozytol (0,02%), witaminy (niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12).

Uwaga: Zawiera źródło fenyloalaniny

Słowniczek

acesulfam (acesulfam k, E950) – słodzik, ok. 150 razy słodszy od czystego cukru. Wzmacnia smak i zapach. Wydalany przez organizm w postaci niestrawionej. Budzi kontrowersje (powodowanie raka) jak i aspartam. Wyniki badań jednak nie są jednoznaczne. Jego obecność w składzie musi być zaznaczona na opakowaniu.
aspartam (E951) – sztuczny środek słodzący. Wykorzystywany przy wyrobie gum do żucia, niskokalorycznych napojach. Jest blisko 200 razy słodszy od cukru, a wartość kaloryczna niemal zerowa. Budzi wiele kontrowersji żywieniowych, a zdaniem niektórych może powodować nawet raka. Przy zbyt dużym spożyciu może powodować biegunkę.
cyklaminany – zazwyczaj dotyczy cyklaminianów sodu oraz wapnia, służących do słodzenia żywności (są zastępnikiem cukru).
cytrynian sodu (E331) – polepszacz smakowy, stosowany przy wielu cytrusowych (w owocach występuje naturalnie) napojach gazowanych. Nie jest szkodliwy.
guma arabska (E114, guma akacjowa) – powstaje z drzew z Afryki (korzeni, pni). Pełni rolę doskonałego zagęszczacza, nadająca jednocześnie teksturę, przy czym należy wspomnieć, że jest droga. Pobudza rozwój flory bakteryjnej przewodu pokarmowego.
inozytol (E391) – odpowiada za poprawę samopoczucia. Często stosowany w energetykach. Obniża również ciśnienie tętnicze powstałe wskutek stresu.
kwas cytrynowy (E330) – naturalny składnik wielu organizmów żywych. Pełni ważna rolę w procesie metabolizmu. Znajduje się m.in. w owocach cytrusowych, kiwi, a także truskawkach. Polepsza także aktywność przeciwutleniaczy.
sukraloza (E955) – słodzik nie dostarczający kalorii, ponieważ nie jest metabolizowany. W przemyśle kryje się pod nazwą Splenda.

Wartości odżywcze

Tesco volcaz sugarfree dostarcza 5kcal (podział BTW: 0g/ 0g/ 0g) w puszcze.

 

Informacje o produkcie

Producent: Tesco
Marka: Volcaz
Nazwa: Gazowany napój energetyzujący z kofeiną, tauryną, witaminami z grupy B i substancjami słodzącymi.
Kupione: Tesco
Cena: ok 1,50zł

2 odpowiedzi

    1. Marcin Marcin DD

      Kiedyś rozmawiałem z szefową promocji(?) RB. No w każdym razie kimś tam wyższej postawionym. Powiem tak: klient końcowy płaci „ciut” więcej niż oni – dla siebie – w biurze 😉

      Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *