LIDL, DULANO FILET Z PIERSI KURCZAKA PIECZONY

Lana pieczeń.

Od kiedy dowiedziałem się, że w  Lidlu na stałe zagościły lody z tygodnia amerykańskiego, odwiedzam go coraz częściej. Cholerstwo tak mi smakuje (tu mowa o wariancie cookie dough), że wciągam całe opakowanie za jednym razem. Żeby nie było, że gloryfikuję niemiecki dyskont, to dla kontrastu powiem, że jogurty pitne Pilos uważam za mocno chybione. Tylko, że sami za to bezpośrednio nie odpowiadali. Owsianka Goody byłą dobra zarówno pod względem smaku, jak i składu. Sorbet malinowy wypadł już nieco gorzej.

Dulano filet z piersi kurczaka pieczony postanowiłem dołączyć do powyższego „must buy”ponieważ o wędlinach spod żółto-niebieskiego logo słyszałem wiele dobrego. Pikok faktycznie pozostał za sobą dobre wspomnienia, więc po Dulano sięgnąłem pełen entuzjazmu.

Brak żyłek, brak obślizgłej otoczki. To z pewnością działało na plus. Zresztą, zapach też był fajny. Choć daleki od tego, który towarzyszy grillowanemu drobiowi, to i tak nie było źle. Świeżość pomieszana z lekką domieszką dymu wędzarniczego.

Całość smakuje jak… pierś z kurczaka. Cóż za zaskoczenie. Ale taka pozbawiona przypraw, bez panierki. Na szczęście też nie jest typowo redukcyjną papką w postaci gotowanego „cycka” z wody. Spokojnie można ją jeść bez smarowideł wierzchnich.

Lekka, przyjemna. Gdyby była sukienką, powiedziałbym jeszcze, że jest zwiewna. Mimo niskiej zawartości tłuszczu (1,5g/100g) nie jest wysuszonym wiórem.

Skład

Filet z piersi kurczaka 97%, sól, syrop glukozowy, ekstrakty z przypraw (zawierają seler, gorczycę), stabilizator: trifosforany; przeciwutleniacz: askorbinian sodu; substancja konserwująca: azotyn sodu.

Informacja dodatkowa:

Słowniczek

askorbinian sodu (E301) – stosowany jako przeciwutleniacz. W piekarnictwie jako wzmacniacz smaku przy produkcji chleba. Dzięki niemu owoce są mniej podatne na brązowienie.
azotyn sodu (E250) – konserwant stosowany w produktach mięsnych. Ma postać białego proszku. Zbyt duże spożycie (ponad 0,06 mg na kilogram masy ciała) może spowodować zatrucie, a w ekstremalnych wypadkach prowadzić do astmy. Uważany jest także za rakotwórczy (u zwierząt), przez co człowiek powinien spożywać go z rozwagą. Zabezpiecza jednak nasz organizm przed jadem kiełbasianym.
syrop glukozowy – wodny roztwór cukrów prostych. Uzyskiwany z kukurydzy przerobionej na skrobię. Może łatwo doprowadzić do otyłości i cukrzycy (podobnie jak mieszanina z fruktozą).
trifosforany – otrzymane, syntetycznie, związki, będące emulgatorami/ stabilizatorami/ reg. kwasowości. Stosuje się je także jako „spoiwo” pół-składników. Powstają z kwasu fosforowego i z węglanów.

Dobry smak nie poszedł w parze z dobrym składem. Szkoda.

Wartości odżywcze

Dulano filet z piersi kurczaka pieczony to 83,2kcal (podział BTW: 17,2g/ 1,2g/ 0,8g) w 80-gramowym opakowaniu.

Informacje o produkcie

Producent: Lidl
Marka: Dulano
Nazwa: Filet z piersi kurczaka z połączonych kawałków mięsa
Kupione: Lidl
Cena: ok. 3,50zł

2 odpowiedzi

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *