STORCK, WERTHER’S ORIGINAL CAPPUCCINO SUGARFREE

Biel bez cukru.

Kawa ma wiele odmian. Kawa ma wiele zalet. Kawa ma też wiele wad. Kawa jest dobra na wszystko. Poprawia humor, stawia na nogi. Zwyczajnie smakuje. Oczywiście bywają też wpadki, przez co niesłusznie krytykujemy brązowy nektar. Bakoma była tego doskonałym przykładem. Serek Tutti wypadł nieco lepiej, ale nadal nie tak jak powinien. Nie tak powinno się reprezentować kawę.

Werther’s Original Cappuccino sugarfree były cukierkami, które musiałem kupić. Kawowy smak, brak cukrów, nowość na (naszym) rynku, lubiany producent. W koszyku wylądowały wraz z klasykiem, wyprzedzając czekoladę. I choć przypuszczałem, że trudno będzie im dorównać mlecznemu kompanowi, to w momencie nadejścia dnia konsumpcji, zwyczajnie im współczułem.

14 cukierków z dobrze znanym wyżłobieniem, lądując na blacie, uwolniło miły dla nosa zapach. Czuć było zarówno śmietankę, słodycz, jak i samą esencję, czyli kawę. Źle nie będzie, tego byłem pewny. Czy Storck zasłuży na kolejną odznakę foodporn, miało się dopiero okazać.

Niewątpliwie, pomylić dwubarwnego cukierka z czymś niekawowym, się nie da. Jednak jako osoba pijąca zwykłą rozpuszczalną, a tylko niekiedy podwójne espresso, nie potrafię wyciągnąć z niego czegoś więcej niż „no, cappuccino”. Lekka śmietanka, wyczuwalna też gorycz. Coś jak mieszanina Kopiko i lodów Grycan caffe latte.

Cała paczkę wciągnąłem jednego dnia. Nie jest to jakimś wybitnym wynikiem, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wersje sugarmax wciągałem w kwadrans. Siegając po ostanią „zebrę” czułem zadowolenie i niedosyt jednocześnie. I nie chodzi tu o zawiedzenie smakiem, a brak takiego zaspokojenia na słodkie. Tzn. słodkie.. Niedzrowe, może to lepsze słowo. Więcej ich nie kupię, ale ocenić godzej niż „dostatecznie” zwyczajnie nie mogę.

Skład

Substancje słodzące: izomalt, masło (z mleka) (5,4%), śmietanka (z mleka) (4,8%), aromaty, sól, barwnik: karmel amoniakalny, wyciąg z kawy, emulgator: lecytyny (soja), substancja słodząca: acesulfam K.

Słowniczek

acesulfam (acesulfam k, E 950) – słodzik, ok. 150 razy słodszy od czystego cukru. Wzmacnia smak i zapach. Wydalany przez organizm w postaci niestrawionej. Budzi kontrowersje (powodowanie raka) jak i aspartam. Wyniki badań jednak nie są jednoznaczne. Jego obecność w składzie musi być zaznaczona na opakowaniu.
izomalt (E 953) – niskokaloryczny, nie powodujący próchnicy, słodzik. Zapobiega lepieniu się cukierków i wydłuża czas ich przechowywania.
karmel amoniakalny (E 150c, karmel klasy II) – dodawany jako barwnik np. do ciemnego pieczywa, sosów sojowych, gotowych zup, dżemów, a także herbatników. Jest wynikiem oddziaływania sacharozy na amoniak.
lecytyna sojowa (E 322) – emulgator i przeciwutleniacz. Przedłuża okres trwałości produktu, wydłużając odporności na proces utleniania. Może być modyfikowana genetycznie (obecnie wiele upraw soi jest). Ważne: nie musi być w 100% produktem wegetariańskim!
lecytyny – pełnią funkcję emulgatorów i stabilizatorów. Stosowane do zmiękczania czekolady.

Mniej masła, mniej śmietanki, doszedł karmel. Niedaleko pada cukierek od klasyka.

Wartości odżywcze

Werther’s Original Cappuccino sugarfree to 117kcal (podział BTW: 0,06g/ 2,52g/ 37,76g) w 42-gramowym opakowaniu.

Informacje o produkcie

Producent: Storck
Marka: Werther’s Original
Nazwa: Cukierki śmietankowe o smaku cappuccino.
Kupione: Carrefour
Cena: 3,49zł

8 odpowiedzi

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *