ENVOY, PALUSZKI PEŁNOZBOŻOWE ORKISZOWE BIAŁE Z MAKIEM

Pełno bieli, nie czerni.

Jestem przekonany, że w czasach niedostępności Internetu, braku telefonów komórkowych, oraz mówieniu o Wedlu jako firmie polskiej, jadłem paluszki z makiem. Pamiętam jak dziś! Tylko, gdy próbowałem wyszukać jakieś opakowanie, wykorzystując już sieć i wujka Google, natrafiłem na pustkę. Fakt. Zapomniałem. Klisze w aparacie nie sprzyjały robieniu fotek żarciu. Bo i po co było je robić?

Ezerki pełnozbożowe paluszki białe orkiszowe z makiem to trzeci smak potworów, których poziom straszenia jest znikomy. Przyjazny składem, dozwolony przez Ministra i osiemnaście dyrektyw, biały badyl wylądował w brązowej folii. Wartym podkreślenia są oba kolory. Biały – zdecydowanie inny niż w cebuli i papryce. Brąz – a może raczej miedź – znów stoi mi kontrastem w stosunku do smaku. Jednak czerń, nawiązująca do nasion maku, mogłaby tu nie pasować.

Choć mąka orkiszowa była już składnikiem fioletowej papryki, to białasy były inne. Zdecydowanie poszły w twardość (oczywiście zachowując proporcje) i surowość w zapachu. Były najbliższe tym, jakie dzieci lubią najbardziej. Słód, syrop glukozowy, może regulator kwasowości w postaci wodorotlenku sodu. Słowem: pachniały zawartością sklepiku sprzed (r)ewolucji. Łasuchy powinny być zadowolone.

Kajzerkożercy też. Ale tylko konkretna gałąź wyznaniowa. Jeśli kiedykolwiek jedliście białą, niezdrową, pszenną, napowietrzoną, bułkę z makiem… to macie już spory zarys powyższych paluszków. Mi one przypominały ciepłe pieczywo, które im bledsze tym z większą chęcią pałaszowałem. Do tego kabanos, pół butli ketchupu i kolejny wyścig w Need For Speed 2 można było rozgrywać. No właśnie. Pamięć smakowa z 1997r. pozostała.

W tej chwili nie chcę tworzyć rankingu ogólnego, bo mam jeszcze jeden wariant do spróbowania. Jednak nie zaprzeczam, że (gdybym je miał na półce) to właśnie mak lądowałby najczęściej w moim koszyku.

Skład

Mąka pełnoziarnista 93%, drożdże, rzepakowy tłuszcz roślinny, woda, regulator kwasowości – soda oczyszczona, mak (6%).

Informacja dodatkowa: Zawiera gluten – mąka pełnoziarnista orkiszowa. Może zawierać sezam, orzechy.

Słowniczek

tłuszcz (olej) rzepakowy – bogaty w witaminę E i kwasy dawkę Omega 3.

Wartości odżywcze

Ezerki pełnozbożowe paluszki białe orkiszowe z makiem to 295kcal (podział BTW: 9,66g/ 5,67g/ 51,28g) w 70-gramowej paczce.

Podsumowanie

Producent: Envoy
Marka: Ezerki
Nazwa: Pełnozbożowe paluszki białe orkiszowe z makiem
Kupione: współpraca z ProstoGroup (są chyba w Aldi)
Cena: współpraca z ProstoGroup

Kliknij by zobaczyć eZerki na Facebooku

4 odpowiedzi

  1. Też kojarzę paluszki z makiem, jestem pewna, że takie jadłam. Ciekawy pomysł, mak jest bardzo charakterystyczny, bardziej niż chociażby sezam i nadaje gorzkości co akurat do paluszków pasuje. Jak przeczytałam o napowietrzonej bułce to niemal się wzruszyłam. Taka ciepła buła z masłem to jedno z lepszych wspomnień dzieciństwa. Ha, jak niewiele wtedy człowiekowi trzeba było do szczęścia. A dziś? Dzisiaj za to jemy pełnoziarnisty 38 zbóż posmarowany humusem.

    Odpowiedz
  2. Ja też paluszki z makiem jadłam w czasach, gdy internety się jeszcze dzieciakom nie śniły! Weekendy u babci i sezamowce (podwójne! <3), a od czasu do czasu także makowce. Lubię, ale nie jadłam już… hmm. W sumie to nie jadłam ich od lat.

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *