EKO VIT, CARREFOUR POWER LIGHT

Ostatni gasi światło.

Zdarzało się tak, że w okresie studiów zarywałem noce. Spoglądałem wtedy za okno, patrząc po osiedlu. Ciemno, ciemno, ciemno. O, tam coś się świeci… tylko tam, zawsze coś się świeci. Pani Zuzanna ma chorego męża i się nim opiekuje. Ktoś dwie klatki obok właśnie wyłączył ostatnią nocną lampkę. Pewnie może już iść spać, tworząc czarny betonowy słup. A ja muszę siedzieć i wkuwać. Przemiana adiabatyczna, psia jego mać.

Carrefour Power Light to kolejny marketowy napój energetyczny. Biedronkowe BE Power wypadło dobrze, więc wizytę w Carrefourze rozpocząłem od działu napoi gazowanych. Jasnoniebieska puszka stała na najwyższej półce, bijąc taniością. Grafika, nasycenie, według mnie, wygląda low-endowo. Może taki był zamysł?

carrefour_power_light_07

Kolor, zapach, bąbelki. Wszystko jak u poprzednika. Jeśli miałbym znaleźć jakąś różnicę, to był to smak. Wydawał mi się być bardziej ostry, jakby niosący za sobą szczyptę chili. Czy był przez to gorszy? Nie sądzę. To kolejny napój do studenckiej lodówki. Pasuje też do ciepłego rogalika i święcącego laptopa w wieżowcu. Sam nieraz go kupię.

Skład i wartości odżywcze

carrefour_power_light_03

Woda, kwas: kwas cytrynowy, dwutlenek węgla,  tauryna (0,4%), regulator kwasowości: cytryniany sodu; aromat; kofeina (0,032%), substancje słodzące: cyklaminiany, sacharynyacesulfam K, aspartam, barwnik: E150c, witaminy: niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12, ryboflawina.

Słowniczek

acesulfam (acesulfam k, oznaczany jako E950) – słodzik, ok. 150 razy słodszy od czystego cukru. Wzmacnia smak i zapach. Wydalany przez organizm w postaci niestrawionej. Budzi kontrowersje (powodowanie raka) jak i aspartam. Wyniki badań jednak nie są jednoznaczne. Jego obecność w składzie musi być zaznaczona na opakowaniu.
aspartam (oznaczany jako E951) – sztuczny środek słodzący. Wykorzystywany przy wyrobie gum do żucia, niskokalorycznych napojach. Jest blisko 200 razy słodszy od cukru, a wartość kaloryczna niemal zerowa. Budzi wiele kontrowersji żywieniowych, a zdaniem niektórych może powodować nawet raka. Przy zbyt dużym spożyciu może powodować biegunkę.
cytrynian sodu (oznaczany jako E 331) – polepszacz smakowy, stosowany przy wielu cytrusowych (w owocach występuje naturalnie) napojach gazowanych. Nie jest szkodliwy.
karmel amoniakalny (oznaczany jako E150c, karmel kalsy II) – dodawany jako barwnik np. do ciemnego pieczywa, sosów sojowych, gotowych zup, dżemów, a także herbatników. Jest wynikiem oddziaływania sacharozy na amoniak.
kwas cytrynowy (oznaczany jako E 330) – naturalny składnik wielu organizmów żywych. Pełni ważna rolę w procesie metabolizmu. Znajduje się m.in. w owocach cytrusowych, kiwi, a także truskawkach. Polepsza także aktywność przeciwutleniaczy.
ryboflawina (E 101) – to witamina B2 i naturalny barwnik pochodzący np. z jajach, mleku. Żywność zabarwia na żółto.

carrefour_power_light_04

Carrefour Power Light dostarczy ok. 7kcal (podział BTW: 0g/ 0g/ g) z jednej puszki.

Informacje o produkcie

Producent: Eko Vit
Marka:
Nazwa: Power Light
Kupione: Carrefour
Cena: ok. 1,50zł

2 odpowiedzi

 1. Serio? To mnie zaskoczyłeś. Dla mnie był najgorszy ze wszystkich no namów z kategorii energetyków. Nie miał zupełnie smaku i był niczym wygazowana oranżada, a nawet wygazowana i rozcienczona pół na pół z wodą oranżada. No mi nie podpasował, ale z drugiej strony nie ma czego wyjątkowego się spodziewać za 1,50. Dalej jestem za tymi co pisałam ostatnio. 😀

  Odpowiedz
  1. Marcin Marcin DD

   Jasne. Może właśnie cena i uzależnienie od tego typu napoi mnie zaślepiło? Są lepsze (co widać po ocenie), ale tragedii nie ma. Te pięć sztuk można wypić w noc przed egzaminem 😉

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *