BRUGGEN, VITANELLA CRUNCHY Z ORZECHAMI ZIEMNYMI I CZEKOLADĄ

Szare słodkości.

Rzadko, wręcz marginalnie rzadko, zdarza się, że oceniam coś po opakowaniu. Myślę racjonalnie, rozważając wszystkie „za'” i „przeciw”. Przecież to oczywiste, że nie zwracam uwagi na kolory, fajnie czcionki. Piękne hostessy też nie są w stanie wcisnąć mi nic, czego aktualnie nie potrzebuję.  Zdrowy rozsądek przede wszystkim. Odporność na manipulacje level Asia.

Bruggen Vitanella Crunchy z szarym jak papier toaletowy opakowaniem, tylko potwierdził jak świadomym jestem konsumentem. Nie dałem się zwieźć szaro-brązowej barwie. Nie dałem się także zwieść nowości. Obojętny pozostałem także wobec faktu, że opakowanie, podobnie jak i batony, znalazło się tuż przy kasie. Przeanalizowałem koszyk i na chłodno stwierdziłem, że faktycznie potrzebuję tego crunchy. Podobnie mocno potrzebowałem batonika Dove liaison leżącego tuż nad płatkami. Dorzuciłem niezbędne dla higieny jamy ustnej, gumy do żucia, i udałem się do domu.

vitanella_crunchyorzech_czeko_05

Uspokajając własne sumienie, spychając na bok nieudolność, wysypałem zawartość torebki na blat. Kiedy nikt nie patrzy, kiedy świadków brak, można zachowywać się swojsko. Nie ma co kryć. Wielkie, zlepione toną cukru płatki, były czymś w moim guście. Lubię crunchy, i kiedy zobaczyłem, że do Biedronki trafiły jako nowość, postanowiłem sprawdzić jak w nim spisze się Bruggen. Owsianki (z czekoladą, z orzechami i rodzynkami) wypadły nieźle. Kaszki manne zaś zawodziły. Twardzioszkom nie dawałem możliwości wpisania się do drugiej grupy. Serio, gdyby ulubiona forma musli została spieprzona, od Bruggen nie kupiłbym już nic więcej. Wóz albo przewóz. I choć zdaję sobie sprawę, że dla takiego koncernu moja opinia jest równie ważna, co zeszłoroczny śnieg, to chciałem poczuć tę chwilę władzy.

vitanella_crunchyorzech_czeko_07

Duży, przezroczysty, pasek umożliwia wybór odpowiedniego opakowania. Kupiona sztuka była bodaj trzecią w selekcji, także warunki transportu uznaję za plus. Za plus uznaję także zlepki, które wyjątkowo zabawiono dwojako. Jaśniejszą część, jak się później okazało, maczano w karmelu. Ciemnego brata, razem z kakao, przywieziono z Afryki.

Pierwszej „odmiany” nie ma co opisywać. To dobrze znana papka, która najlepiej smakuje na sucho*. Druga była dość zaskakująca. Intensywny kolor z nieintensywnym smakiem. Przyjmując za porcję śniadania 50g płatków, ilość kakao potrzebna do uzyskania tego stopnia, określiłbym na 1/3 łyżeczki do herbaty. Odmiana, owszem. Rewolucja i nowy trend, w żadnym stopniu.

Idąc dalej, w stronę czekolady. Mlecznej nadałbym miano niejakiej. Szczerze mówiąc, to nawet nie była słodka. Smakowała tanio, mając w drzewie genealogicznym no-name pralinki. Rozpuszczała się, tworząc lekką ziarnistość. Karmel był kwintesencją niezdrowych słodyczy. Gładka, słodka, krówkowa masa. Śmiało można by zamienić nim ciemniejsze strzępki. Ostatnim ocenianym jest orzech. W nim brakuje jednego. Soli. Odniosłem też wrażenie, że jest nieco zwietrzały. Prażony, ale zwietrzały. No i – cholera – w ogóle nie słony.

Reasumując, całość uznaję za coś zdecydowanie dobrego. Za coś zdecydowanie nie-fit. Trafia w mój gust, choć brak tu kilku punktów do ideału (smakowego). Zdaję sobie sprawę, że orzeszki solone być nie mogły (z założenia miały lądować w jogurcie/ mleku), jednak z resztą na bank dałoby się pokombinować. Mleczna czekoladę wcisnąć w zlepki płatków, a liczbę karmelków podwoić. Smaczne, niezdrowe, twarde, chrupiące, słodkie na zadowalającym poziomie, nie-fit. Crunchy jakich obżartuch szuka.

* karmelu nie wyczuwałem

Skład

vitanella_crunchyorzech_czeko_02

Musli prażone o smaku kakaowym 36% [płatki owsiane, cukier, olej palmowy, płatki pszenne, ekstrudat ryżowy (mąka ryżowa, cukier, płatki ryżowe (ryż, cukier, gluten pszenny, jęczmienno-pszenna mąka słodowa, sól, ekstrakt słodu jęczmiennego, emulgator: lecytyny), gluten pszenny, jęczmienno-pszenna mąka słodowa, sól), syrop glukozowo-fruktozowy, wiórki koksowe, kakao w proszku o obniżonej wartości tłuszczu 1,3%*, sól, aromaty, syrop cukru skarmelizowanego, dekstroza], musli prażone o smaku karmelowym 36% [płatki owsiane, cukier, płatki pszenne, olej palmowy, wiórki kokosowe, mąka pszenna, ekstrudat zbożowy (mąka pszenna, mąka ryżowa, cukier, glukoza, jęczmienna i pszenna mąka słodowa, olej palmowy, sól), syrop glukozowo-fruktozowy, proszek karmelowo-mleczny (serwatka (z mleka), masło, maltodekstryna, cukier, odtłuszczone mleko), sól, syrop cukru skarmelizowanego, aromat], kawałki prażonych orzeszków ziemnych 14%, kawałki karmelu 7% (cukier, tłuszcz kakaowy, pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku, serwatka w proszku (z mleka), kakao w proszku, masło, emulgator: lecytyny, aromat), kawałki mlecznej czekolady 7% (cukier, miazga kakaowa, pełne mleko w proszku, tłuszcz kakaowy, emulgator; lecytyny).

Produkt może zawierać orzechy i soję.

Słowniczek

cukier inwertowany – to połączenie (w stosunku 1:1) fruktozy i glukozy. Wytwarzany się go przez hydrolizę enzymatyczną bądź kwasową. Jest słodszy od sacharozy.
dekstroza (rozpada się do dekstryny) – cukier prosty o działaniu podobnym do glukozy. Wspomaga działanie (jest transporterem) kreatyny, zwiększając energię dostarczaną organizmowi. Występuje np. w słodkich owocach i miodzie. Można ja także uzyskać ze skrobi kukurydzianej.
ekstrudacja – to proces polegający na „przemieleniu” produktów pochodzenia biologicznego na postać „paszową” (tj. nadającą się do spożycia) pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Hydrotermiczne otwierane zboże zwiększa dzięki temu strawność skrobi w sobie zawartej, eliminując jednocześnie zawarte tam zarazki.
ekstrakt słodowy jęczmienny – wodny ekstrakt słodu jęczmiennego. Tzn. pochoddzacy z jęczmienia po przerwanym kiełkowaniu. Proces kończy wytworzenie cukru słodowego – maltozy.
maltodekstryna – stosowana głównie w celu niedopuszczenia do krystalizacji sacharozy w produktach, przedłużając tym samym ich termin przydatności do spożycia. Słabo słodka, jednak wchłania się bardzo szybko (tak jak glukoza). O szkodliwości dla zdrowia brakuje informacji.
syrop cukru inwertowanego – syrop taki powstaje po ogrzaniu syropu cukrowego przy dodatku środków zakwaszających (np. sok z cytryny). Wynikiem jest rozkład sacharozy na dwa glukozę i fruktozę. Cukier po takim procesie jest gładki i bardzo często wykorzystywany jest np. do produkcji dżemów, konserwując owoce.
syrop cukru skarmelizowanego – pozyskiwany poprzez podgrzanie cukru/ syropów. Po pozbyciu się z nich wody stosowany często jako naturalny barwnik (karmelowy kolor) w wyrobach cukierniczych.
syrop glukozowo-fruktozowy – przedstawiać go nie trzeba. Podnosi szybko poziom cukru we krwi, dając nam fałszywe poczucie energii. Tańszy zamiennik tradycyjnego cukru. Według współczesnych badań jego nadmierne spożycie doprowadza nie tylko do otyłości ale może wywołać cukrzycę. Połączenie cukrów prostych: glukozy i fruktozy.

A do tego cukier w postaci białego, zwykłego, tradycyjnego proszku 😉

Wartości odżywcze

vitanella_crunchyorzech_czeko_03

Bruggen Vitanella Crunchy to 194kcal  (podział BTW: 4,5g/ 9,1g/ 22,2g) w średniej wielkości porcji.

Informacje o produkcie

Producent: Bruggen
Marka: Vitanella
Nazwa: Mieszanka musli prażonego o smaku kakaowym i karmelowym z kawałkami prażonych orzeszków ziemnych, karmelu i mlecznej czekolady
Kupione: Biedronka
Cena: ok. 1,50złvitanella_crunchyorzech_czeko_04

4 odpowiedzi

  1. Lvl Asia? O co chodzi? 😛

    Już chyba pisałam, że nie kupuję musli, bo nie lubię, a musli crunchy, bo beznadziejnie opędzlowałabym całe opakowanie naraz. Szkoda mi na nie czasu, kalorii i wyrzutów suienia. Chociaż po batonach Bruggena (tych z Biedronka Testujemy, które obecnie weszły do Biedronek i Lidlów) zaczynam wątpić, czy zagrażałoby mi zjedzenie całości. Nawet jeśli Ty chwalisz.

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *