MAGA, VITAL FRESH SURÓWKA SMAKOŁYK

Łyk smaku.

.Zachłanność nie popłaca. Czasem lepiej dmuchać na zimne, zrobić te dwa kroki w tył, by potem móc pobiec przed siebie. Jeść łyżką, a nie chochlą. Chcąc zachować szczęście przez resztę życia, postanowiłem zacząć od czegoś prostego. Smak dawkować łyżką.

Vital_Fresh_smakolyk_04

Vital Fresh Surówka Smakołyk to kolejny z (przynajmniej) czterech wariantów surówek, które można dostać w Biedronce. Graficznie nie wyróżnia się jakoś szczególnie. Powiedziałbym nawet, że ją, jak i colesława w biegu można wziąć za jedno. To minus, zwłaszcza gdy chcemy kupić tylko jedną z nich.

Vital_Fresh_smakolyk_05

Paski, zamiast mniejszych skrawków, marchewki, kilka ziaren kukurydzy, no i skubnięty por. To i tylko to, patrząc z zewnątrz, różni surówkę od poprzedniczki. W momencie zakupu zastanawiałem się czy będę w stanie wyczuć jakieś różnice w smaku.

Vital_Fresh_smakolyk_06

Środek wyglądał nawet przyzwoicie, bo kolorowo. W gąszczu bieli dostrzegłem zieleń pora, którego swego czasu jadłem jak opętany. Starty, na surowo, zapiekany na kanapce z serem. Tak jak królik chrupie marchewkę, tak ja gryzłem zielonego badyla. Jego skrawek (skórka) zapowiadał jednak bardziej skromna przejażdżkę hulajnogą niż to, do czego przyzwyczaiłem swoje kubki smakowe.

Vital_Fresh_smakolyk_09

Obawy wymieszanie z przeczuciem, że będzie to colesław-bis, potwierdziły się. Tak naprawdę cała surówka jest bardziej chrzanowa, bardziej „mizia” nos, i to tyle. Por wyczuwalny gdzieś w głębi, tak jak słyszalny jest plusk rzuconego jabłka do 100-metrowej studni. Niby jest, a jakby go nie było. Smakołyk, jak poprzedniczka, jest także wodnista. Tylko w tym przypadku nie wiem na ile to sos chrzanowy, a na ile „fermentacja” z warzyw.

Skład i wartości odżywcze

Vital_Fresh_smakolyk_03

Kapusta biała (75%), kukurydza ugotowana (5%), olej rzepakowy, cukier, marchew (3%), por, woda, chrzan tarty (2%) [korzeń chrzanu, woda, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), sól], ocet spirytusowy, sól, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), żółtko jaja w proszku, stabilizatory (guma guar, mączka chleba świętojańskiego, guma ksantanowa), przeciwutleniacz (kwas askorbinowy).

Informacja dodatkowa: Produkt zawiera jaja, może zawierać seler i gorczycę.

Słowniczek

askorbinian sodu (oznaczany jako E 301) – stosowany jako przeciwutleniacz. W piekarnictwie jako wzmacniacz smaku przy produkcji chleba. Dzięki niemu owoce są mniej podatne na brązowienie.
guma guar (oznaczana również jako E412) – zagęszcza produkty, nadając jej żelową formę. Dzięki niej cząsteczki wody zawarte w produktach nie zamarzają. Uważana raczej za nieszkodliwą, ale zdarzają się przypadki wystąpienia na nią uczuleń.
guma ksantanowa (oznaczana jako E415) – naturalny polisaharyd, powstający przy udziale bakterii z cukru i melasy (fermentacja węglowodanów). W przypadku wysokich dawek może powodować wzdęcia.
kwas cytrynowy (E330) – naturalny składnik wielu organizmów żywych. Pełni ważna rolę w procesie metabolizmu. Znajduje się m.in. w owocach cytrusowych, kiwi, a także truskawkach. Polepsza także aktywność przeciwutleniacz
mączka chleba świętojańskiego (inaczej guma karobowa, oznaczana jako E410) – naturalny zagęszczacz, pochodzący z drzewa (jego nasion) świętojańskiego. Ma postać słodkiego, białego proszku. Może zastępować kakao (dla osób uczulonych) poprzez swój bliźniaczy smak i zapach.

Cukier, ocet… tia.

Wartości odżywcze

Vital Fresh Surówka Smakołyk dostarczy domownikom trzech porcji po 91kcal (podział BTW: 1,6/ 5,3g/8,2g).

Informacje o produkcie

Producent: Maga
Marka: Vital Fresh
Nazwa: Vital Fresh – Surówka Smakołyk (surówka z białej kapusty z kukurydzą, marchewką i porem w sosie majonezowym (10%).
Kupione: Biedronka
Cena: 1,99złVital_Fresh_smakolyk_03a

6 odpowiedzi

 1. Wrrrr, jak ja nie lubię jak producenci uwielbiają nabierać zwykłe Kowalskie na takie „zdrowe, fit suróweczki”. Chociaż może… w sumie i tak są ciut lepsze od innych. Ale dobra! 😀 Wkurzać się nie będę, bo i nie mam po co. 😀 Humor dopisuje, oficjalnie rozpoczęłam ferie -> żyć i nie umierać.

  Odpowiedz
  1. Marcin Marcin DD

   Colesława (bo ta jest podobna) jednak sam w domu nie zrobię, nie czarujmy się. Prędzej schrupię surową białą kapustę, zagryzając marchewką 😉
   O wiele, wiele częściej sięgałem po sałatki. Surówki jeszcze będą dwie. Potem obiecuję jakąś przerwę, by nie było monotonnie 😉

   Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *